Vizuelna umjetnost

Dragana Vidljinović od odbačenih diploma stvorila umjetnost

Dragana Vidljinović od odbačenih diploma stvorila umjetnost
Dragana Vidljinović od odbačenih diploma stvorila umjetnost

BANJALUKA - Izložbu "Deponovanje" mlade umjetnice Dragane Vidljinović, koja je otvorena u umjetničkoj galeriji "Prostor" u Kordunaškoj 22 u Banjaluci, publika može da pogleda na istom mjestu još u ponedjeljak.

Riječ je o prvoj samostalnoj izložbi, odnosno konceptualnom radu apsolventice na Akademiji umjetnosti u Banjaluci. Izloženi su povelje, dokumenti i drugi sporazumi o otvaranju Univerziteta, koji je nosio naziv "Đuro Pucar Stari" u bivšoj SFRJ. Ti dokumenti koji bi trebalo da budu arhivirani i služe kao kulturno dobro jednog univerziteta, podučja ili naroda, pronađeni su na smetljištu.

"Na Univerzitetu se čistio stari objekat da bi se renovirao i sve stvari su bile bačene čekajući gradsku čistoću da ih pokupi. Prolazeći pored toga, vidjela sam dvije crne vreće iz kojih su virile diplome. Naravno, zanimalo me šta se krije u njima, jer ih je bilo mnogo. Na taj način sam došla do rada koji je izložen", kazala je za "Nezavisne" Dragana Vidljinović, koja studira u klasi profesora Vese Sovilja i opredijeljena je prije svega za slikarstvo, ali se izražava i u drugim medijima kao što su video, performans, land art.

Riječ "deponovanje", kako nam je kazala, povezala je s čuvanjem dokumenata, a istovremeno i sa deponijom gdje je trebalo da završi sav izloženi materijal, među kojim se nalazi i diploma o doktoratu ekonomskih nauka Jasmina Komića, današnjeg ministra nauke i tehnologije RS.

"Pored toga, tu sam pronašla i diplome o doktorskim radovima sa Medicinskog, Pravnog i Tehničkog fakulteta. Pojedini dokumenti nisu validni jer nemaju pečat ovjere, ali govore o povjerljivim i čuvanim dokumentima koji bi mogli biti zloupotrijebljeni. Rad je izložen kao kritika našeg društva, nemarnosti države i nezainteresovanosti za kulturu", rekla je ova mlada umjetnica, koja u toj nezainteresovanosti posebno izdvaja nebrigu o mladim umjetnicima u BiH, kojih, na svu sreću, ima veoma kvalitetnih. Ti umjetnici veoma teško dolaze do situacije da samostalno izlažu, stoga su, po njenom mišljenju, "Prostor" i koncepcija rada "Prostora" veoma zanimljivi.

Kad god je neko pitao za umjetničku scenu u BiH, ispovjedila nam se, na um joj pada rad profesora Sovilja "Konture granica BiH", gdje je slovima ispisano "umjetnost BiH je u granicama BiH".

Pohvalna je, zaključila je Vidljinovićeva, zainteresovanost za izložbu Demijana Hersta, koja je trenutno u MSU RS, ali njeno mišljenje je da bi možda sve izložbe imale veliku posjećenost da su više promovisane, da se više govori i piše o njima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije