Vizuelna umjetnost

Izložba u MSU RS: Dodirom osjećaju umjetnost

Izložba u MSU RS: Dodirom osjećaju umjetnost
Izložba u MSU RS: Dodirom osjećaju umjetnost

BANJALUKA - Cilj s kojim smo stvarali ovu izložbu bio je da privučemo što veći broj slijepih i slabovidih osoba da posjete muzej i da dožive jedno iskustvo koje na ovim prostorima dosad nisu imali, kazala je Žana Vukičević, kustos Muzeja savremene umjetnosti RS (MSU RS) u Banjaluci.

Postavka "Prostor, oblik, dodir", koja je otvorena u ovoj muzejskoj instituciji, autorski je projekat Vukičevićeve i Sarite Vujković, direktorice MSU RS, i predstavlja prvu izložbu na našim prostorima u potpnuosti prilagođenu za slijepa i slabovida lica.

"Riječ je o specijalizovanoj izložbi koja je u potpunosti prilagođena za slijepa i slabovida lica, a takođe je to i izložba kojom se obilježava 40 godina od osnivanja umjetničke grupe 'Prostor, oblik'. Oni su uveli apstrakciju kao jedan novi umjetnički izraz na našim prostorima, koji je u tom trenutku bio izuzetno avangardan, tako da je s te strane vrlo važno prisjetiti se takve jedne pojave", istakla je Vukičevićeva.

Napomenula je da kada je sam proces pripreme postavke u pitanju, izazov je bio apstraktna djela prilagoditi osobama koja su slijepa i slabovida i s te strane ona jeste važan poduhvat i korak dalje.

Izložba je osmišljena s ciljem da se apstraktna umjetnička djela kao vrijedna kulturna baština, koju čuva MSU RS, predstave na nov način. Ovakav vid inkluzivne prezentacije muzejskih predmeta omogućen je putem njihovih specijalnih prilagođavanja, pripremljenih namjenski za ovu izložbu, a obuhvataju taktilne replike djela umanjenih dimenzija, adaptacije pomoću zvuka i mirisa, kao i originalne primjerke dostupne za dodir. Sve izložene radove prate opisne legende na Brajevom pismu, kao i audio-zapisi.

Uporedo s ovom postavkom biće održavani i 6. regionalni muzejski susreti na temu "Socijalna inkluzija i savremeni muzej".

Tim povodom u gradu na Vrbasu od danas do 8. novembra gostovaće preko trideset muzejskih profesionalaca iz Italije, Slovenije, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Rumunije, Moldavije i BiH. Ovu stručnu konferenciju MSU RS organizuje u saradnji s Regionalnom alijansom ICOM SEE i Nacionalnim komitetom ICOM BiH.

Tema ovih muzejskih susreta odabrana je u skladu sa činjenicom da se upravo socijalna inkluzija uvrštava u vodeće probleme s kojima se suočava savremena muzeologija, a koji naročito za muzejske institucije u BiH i regionu predstavlja jedan od trenutno najvećih profesionalnih izazova.

Podrška

Podršku i pomoć za realizaciju izložbe pružili su: Specijalizovana biblioteka za slijepa i slabovida lica RS, tiflolog - grafolog Jovica Radanović, skluptor Dušan Pašić,  grafički dizajner Nemanja Mićević, grafičari s Akademije umjetnosti u Banjaluci Maja Lakić-Lazić i Aleksandar Lazić, dizajner zvuka Srđan Radaković, a svoj glas pratećim audio-sadržajima ustupio je glumac Goran Jokić.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije