Svemir

Ajnštajnova teorija na ispitu

Ajnštajnova teorija na ispitu
Ajnštajnova teorija na ispitu

Naučnici bi 11. februara opet mogli da iznenade svijet jednim velikim otkrićem.

Naime, čini se da su prvi put otkriveni gravitacioni talasi, a navedenog datuma, obznanjeno je da će se otkriti nešto značajno, što će vrlo vjerovatno biti ili potvrda ili opovrgavanje te, zasad, samo glasine.

Otkriće gravitacionih talasa bilo bi bez presedana, a ko god je odgovoran za taj pronalazak, u džepu bi bez ikakvih nedoumica imao "spakovanog" Nobela, jer je riječ o posljednjem djeliću čuvene teorije relativiteta legendarnog Alberta Ajnštajna, prenosi Tek insajder.

Potvrda otkrića gravitacionih talasa potvrdila bi naučnicima da su još na dobrom putu ka razumijevanju toga kako funkcioniše svemir. U protivnom bi zaključak bio da naše trenutno objašnjenje kako radi gravitacija zapravo nije tačno.

"Gravitacioni talasi su pomjeranja u prostor-vremenu, koja je Ajnštajn predvidio prije 100 godina. Mogu nastati tokom rođenja i sudara crnih rupa i mogu doći do nas čak iz najudaljenijih galaksija", tvrdi Sabi Marka, fizičar sa Univerziteta Kolumbija.

Crne rupe su, kao što je poznato, najgušći i gravitaciono najjači objekti u svemiru, pa bi rijetka pojava njihovog međusobnog sudara trebalo da pokrene gravitacione talase, koje bi čovjek trebalo da otkrije na Zemlji, naravno uz pomoć adekvatne tehnologije.

Dosad se to nije dogodilo, a hoće li 11. februara to biti promijenjeno tek treba vidjeti.

Tema događaja koji je zakazan za taj datum i koji će se održati u Njujorku na Univerzitetu Kolumbija jesu najnoviji podaci sistema LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Riječ je o naučnom eksperimentu vrijednom milijardu dolara, koji još od 2002. godine traga za fenomenom gravitacionih talasa.

“Woohoo!”

LIGO je ogroman detektor u obliku slova L u kojem radi više od 1000 naučnika iz 15 zemalja svijeta.Naučnici koji rade na projektu zasad ćute i samo odgovaraju "Zabranjeno nam je da govorimo o tome".

Sve je pokrenula, čini se, i-mejl poruka fizičara Klifa Burgesa sa Univerziteta Mančester i Instituta za teorijsku fiziku u Kanadi. Tačnije, na osnovu izraza "Woohoo!" na kraju mejla, mediji i naučna zajednica su naslutili da se vjerovatno radi o nečem velikom. Njegov mejl je u medije vjerovatno poslao jedan od njegovih studenata.

'Špijunska' posla

U Burgesovom mejlu piše da "špijuni" koji su vidjeli studiju kažu da u njoj piše kako su gravitacioni talasi zabilježeni iz sudara dvije crne rupe koje imaju mase 36 i 29 puta veće od mase našeg Sunca, te da se kreću brzinom svjetlosti. U mejlu stoji i da je signal kog su vidjeli navodno "spektakularan".

"Ako je sve to istina, onda postoji 90 odsto šansi da autori te studije dobiju Nobelovu nagradu za fiziku ove godine", kaže Burges.

Ali postoji i bojazan da je otkriveni signal zapravo lažnjak, jer šefovi projekta LIGO znaju s vremena na vrijeme da pošalju lažne podatke u sistem, samo da vide da li naučnici pomno prate instrumente i šta se događa u svemiru. No, nikad prije se nije dogodilo da naučnici otvaraju šampanjac, a da prethodno nisu napravili provjeru da li je riječ samo o testu.

(N.N/B92)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije