BANJALUKA - Vladajuća koalicija i ja kao predsjednik Republike Srpske učinićemo sve da miting, koji organizujemo 14. maja, protekne mirno i dostojanstveno i očekujem da će doći značajan broj ljudi da podrži stabilnu RS.
Poručio je ovo danas Milorad Dodik, predsjednik RS i lider SNSD-a, nakon sastanka, koji je organizovao za parlamentarne stranke. Sastanku su u Palati Republike prisustvovali i predsjednici SP-a Petar Đokić, DNS-a Marko Pavić, Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić i Srpske radikalne stranke Dragan Đurđević, dok su predstavnici Saveza za promjene ranije najavili da neće doći na sastanak, te da ne odustaju od protesta.
"Razgovorima se nisu odazvali SDS, PDP, NDP i Mihajličina stranka. Kao predsjednik izražavam žaljenje zbog toga i konstatujem da je ovakve sastanke više besmisleno organizovati, jer postoji grupacija koja ne želi dijalog i koja želi ulicu. A ulica nije stvar koja će legitimisati RS i izabrati vlast, vlast se bira na izborima, a izbori za lokalnu vlast su 2. oktobra", poručio je Dodik.
On je rekao kako ima informacije da će protesti opozicije biti organizirani uz pomoć stranaca iz Velike Britanije i Turske, ali i da je prihvaćena podrška Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA.
Predsjednik RS je naglasio da SNSD, DNS i SP ostaju pri stavu da svoj miting "Srcem za Srpsku" organizuju 14. maja, kad i opozicija, poručivši da je bezbjednosni aspekt zagarantovan.
"Neće doći do incidenata, iako 14. maj neki nazivaju danom D. Da sve bude u redu pobrinuće se policija Srpske, koja je demonstrirala organizacione sposobnosti i tokom otvaranja Ferhadije", istakao je Dodik.
Pavić je u ime DNS-a izrazio razočaranje što se Dodikovom pozivu nisu odazvale stranke Saveza za promjene (SzP).
"To je pogotovo bilo bitno nakon izjave premijera Turske: 'Bili smo, sada smo i bićemo ovdje'. Bojim se drugog scenarija, jer sigurno ima snaga kojima ne odgovara stabilna BiH, a pogotovo stabilna RS", rekao je Pavić.
Đokić je dodao kako neodazivanje opozicije Dodikovom pozivu smatra neodgovornim činom i nepoštivanjem institucije predsjednika RS.
"Mi smo morali da organizujemo miting isti dan da bismo pokazali da raspoloženje naroda nije onakvo kakvim ga oni predstavljaju", naglasio je Đokić, a slične stavove ponovili su i Đurđević i Stevandić.
Sastanku se nije odazvao Ognjen Tadić, potpredsjednik SDS-a, koji je rekao da će, uprkos svemu, SzP organizovati veliki narodni protest.
"Narod, građani i pojedinci, mjesecima traže od nas, koji smo politički angažovani kao opozicija u RS, da preuzmemo ulogu organizatora i pokretača izjašnjavanja volje naroda na protestni način", rekao je Tadić.
On je istakao da opozicija želi da postigne veliki i dostojanstven skup, koji će pokazati da RS nije bilo čija privatna tvorevina, nego da pripada narodu.
"S druge strane, pojavljuju se ljudi koji organizuju režimske proteste, koji nisu narodni", dodao je Tadić.
On je pozvao i sve koji dođu na skup koji organizuje vlast da ne zaborave da se na velikom narodnom protestu opozicije nalaze njihovi kumovi, rođaci i prijatelji - pripadnici istog onog naroda koji je stvarao RS.
Dragan Čavić, jedan od lidera opozicije i predsjednik NDP-a, takođe je kazao da se neće odazvati Dodikovom pozivu.
"To je čovjek koji je na našu najavu demokratskih protesta najavio kontramiting i time ugrozio sve građane. Nema pravo da nas zove da razgovaramo. Kad je on bio organizator demokratskih protesta 2004, ja sam bio predsjednik i nije mi palo na pamet da pravim kontramitinge i bilo čiji život dovodim u pitanje zbog konfrontacije", rekao je Čavić.
Dodao je kako se pribojava dolaska usijanih glava s jedne i druge strane i mogućnosti konflikta, koji nikome ne treba. Čavić je takođe potvrdio da opozicija još nije dobila dozvolu za proteste, niti zna hoće li je dobiti.
Diplomatska nota zbog Davutoglua
Milorad Dodik, predsjednik RS, izrazio je žaljenje zbog govora Ahmeta Davutoglua, odlazećeg premijera Turske, prilikom otvaranja Ferhadije u subotu, rekavši kako je od Mladena Ivanića, srpskog člana Predsjedništva BiH, zatražio da pošalje diplomatsku notu Turskoj. Istakao je da je Davutogluov govor bio osvajački.
Dodik je za Srnu rekao da neoosmanske poruke Ahmeta Davutoglua ukazuju na to da RS kao država mora da ojača svoj kapacitet, jer bez nje srpskom narodu na ovom prostoru nema slobode.
Dodik je rekao da Davutoglu na svečanosti otvaranja Ferhadije u Banjaluci nije oklijevao da pošalje neoosmanske poruke, koje nesumnjivo idu u pravcu da Srbima ukažu da Turska ne odustaje od miješanja u unutrašnje stvari BiH, smatrajući da je to njihovo prirodno pravo.