BiH

Na vječni počinak ispraćeno 175 žrtava

Na vječni počinak ispraćeno 175 žrtava
Na vječni počinak ispraćeno 175 žrtava

SREBRENICA - Blizu 20.000 građana klanjalo je u petak u Memorijalnom centru Potočari, kod Srebrenice, dženazu za još 175 identificiranih srebreničkih žrtava, tokom obilježavanja 19 godina od tog zločina.

Jauci majki, sestara i drugih članova porodica odjekivali su potočarskom dolinom, u kojoj je, nakon ove dženaze, vječni smiraj pronašla ukupno 6.241 žrtva, dok se za još oko 2.000 posmrtnih ostataka traga.

Svega 11 dana imala je Suada Alić, kada je te 1995. godine, u naručju majke Refije, rodni dom u Srebrenici zamijenila izbjegličkim smještajem u Tuzli, a u petak je ova sada već 19-godišnjakinja, zajedno s majkom, pokopala posmrtne ostatke oca Hasana, kojeg nije ni zapamtila.

Mirzihim Dervišević pokopao je rođaka Seada Derviševića, koji je 1995. godine, kada je ubijen, imao svega 17 godina. Sead je, međutim, tek jedna od nekoliko maloljetnih žrtava koje su u petak pokopane.

"Te 1995. godine sam imao tek sedam godina. Nikada nisam ni upoznao našeg Seada, nemam čak ni njegovu fotografiju, ali eto došao sam nakon što je identifikovan da mu klanjam dženazu. Svaki 11. juli u meni budi stravične slike. Tada sam protjeran, napustio sam svoj dom", kaže Mirzihim Dervišević.

Kadir Habibović je tog 11. jula otišao do baze UN-a, jer je bio ranjen, a potom je, sa ženama i djecom, uspio da uđe u autobus, i oni su ga skrivali do posljednjeg punkta prema Kladnju.

"Kada smo došli do Kladnja, vojnici su naredili da napustimo autobus. Tu su vidjeli i mene i poslali me na kamion sa drugim muškarcima, koji je bio spreman za odlazak u Rašića Gaj, koji je bio mjesto strijeljanja. Dolaskom na tu lokaciju, iskočio sam iz kamiona, pobjegao i poslije 16 dana lutanja došao sam na teritoriju koja je tada bila pod kontrolom Armije RBiH", kaže Habibović, koji je prije desetak dana izdao knjigu pod nazivom "Život protiv smrti", u kojoj opisuje strahote koje je doživio prije 19 godina.

Incidenata u petak na obilježavanju godišnjice u Srebrenici nije bilo, ali su ljekari u više desetina slučajeva pomagali ožalošćenoj rodbini, a kako se saznaje, zabilježena su i dva infarkta.

Za razliku od ranijih godina, na 19. godišnjici, od zvaničnika se prisutnima obratio jedino opštinski načelnik Ćamil Duraković, a koji je rekao da su "kreatori ovaj zločin pokušali sakriti i negirati, te da ga negiraju i danas, pokušavajući minimizirati broj žrtava".

"Naš povratak ovdje dokaz je da nisu ostvareni ciljevi genocida, ali radi ovih bijelih nišana, kojima danas odajemo počast, pozivam vas da zajedno ponovo gradimo i izgradimo Srebrenicu. Mi tražimo kazne za zločince, pravdu i pravo za preživjele", rekao je Duraković.

Ljekari u više desetina slučajeva pomagali ožalošćenoj rodbini

Od zvaničnika, obilježavanju su prisustvovali, između ostalih, Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, kao i članovi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komšić, te delegacija Vlade FBiH na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem.

Incko je, kako je saopšteno iz OHR-a, pozvao političke i vjerske lidere u BiH da uvaže "poseban karakter stradanja u Srebrenici" i da priznaju stalnu patnju svih koji su u sukobu u BiH izgubili svoje najmilije.

Izetbegović, koji je trenutno na čelu kolektivnog šefa države, rekao je u Potočarima da pravog rješenja nema dok "oni koji su u tome učestvovali ne prihvate da su napravili zlo, da su bili na strani koja je napravila zlo".

Komšić je kazao da će ovo, "i kada nas nestane, ostati veliko mjesto tuge, ne samo za Srebrenicu, ne samo za ovaj dio BiH, nego za cijelu BiH i sve one ljude u regiji kojima je stalo do pravde".

Obilježavanju su prisustvovali i Mirsad Kebo, potpredsjednik FBiH, te Enes Suljkanović, potpredsjednik RS, kao i Denis Bećirović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PS BiH.

Suljkanović, koji je, kao i mnogi drugi, položio vijenac, rekao je da su ovo teški trenuci, o čemu, naglasio je, govore izrazi lica prisutnih.

Počast žrtvama su polaganjem cvijeća odale i delegacije niza zemalja, a prisutni su bili i Nikolas Hil, otpravnik poslova američke ambasade u BiH, te Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba.

"Uvijek je jako teško doći ovdje i vidjeti sve ovo što podsjeća na ono što se dogodilo 1995. godine", rekao je Hil.

Između ostalih, u Potočarima su bili i fudbaleri Senijad Ibričić i Edin Džeko, kao i prvak svijeta u boksu Adnan Ćatić. Vjerski dio je predvodio reis-ul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein efendija Kavazović.

"Srebrenica neće biti zaboravljena"

Frank-Valter Štajnmajer i Vilijam Hejg, ministri inostranih poslova Njemačke, odnosno Velike Britanije, u zajedničkom saopštenju povodom 19 godina od zločina u Srebrenici, naveli su da ti događaji nikada neće biti zaboravljeni.

Pritom su ukazali na to da "Njemačka i Velika Britanija odlučno stoje na strani ljudi u BiH koji žele da stvore mirnu i zajedničku budućnost i žive u blagostanju".

Delegacija EU u BiH je u saopštenju još jednom potvrdila podršku koju EU pruža stalnim naporima da se utvrdi istina o ratnim zločinima koji su počinjeni širom BiH. Flečer Barton, šef Misije OEBS-a u BiH, rekao je da pravda mora biti zadovoljena i da odgovorni moraju biti privedeni pravdi.

Vezane vijesti:

Tuga u Potočarima: Na vječni počinak ispraćeno 175 žrtava

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije