BiH

Neustavno ograničili isplatu radničkih plata

Neustavno ograničili isplatu radničkih plata
Neustavno ograničili isplatu radničkih plata

SARAJEVO - Nastao je ozbiljan problem nakon presude Ustavnog suda Federacije BiH koja se odnosi na neustavnost člana Zakona o stečaju po kojem radnici imaju pravo na isplatu samo osam minimalnih plata, jer i nacrt novog zakona predviđa ograničenja broja isplaćenih plata, kažu u sindikatu.

"Odluka Ustavnog suda je jasna, da se ovo ne možete ograničavati. Odluka se mora ispoštovati, ali, sa druge strane, pitanje je odakle isplatiti nešto više ako fabrika ne radi pet-šest godina pa je zato i otišla u stečaj", kazao je Sinan Husić, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.

Ustavni sud je neustavnim proglasio dva člana aktuelnog Zakona o stečaju FBiH. Problem je što je ovaj zakon propisao da se radnicima namiruje osam plata, i to minimalnih, do otvaranja stečaja, odnosno što postoji ograničenje. I nacrtom novog zakona o stečaju, koji je usvojen u Parlametu FBiH i sada ide na javnu raspravu, predviđeno je ograničenje, ovaj put na isplatu 12 minimalnih plata. Nakon prioriteta, sva ostala potraživanja namiruju se zajedno od iznosa koji ostane, a među njima i potraživanja za sve plate i doprinose.

"Pokušaćemo riješiti ovo, ali biće veoma teško. Jer pitanje je odakle će se uzeti novac za nešto više kada firma ide u stečaj, znači nema novca", kazao je u petak Mato Jozić, ministar pravde FBiH.

Dodao je da su novim zakonom željeli da radnici budu prvi u isplati, pa se namiruju prije ostalih povjerilaca, te su izbacili uprave i nadzorne odbore iz ovog namirenja.

"Neću predložiti zakon koji je protuustavan. Ide javna rasprava od 45 dana. Socijalni partneri mogu učestvovati. Pokušaćemo naći rješenje. Ali isti takav zakon je u RS", napomenuo je Jozić.

Husić je podsjetio da je nacrt novog zakona o stečaju dobio zeleno svjetlo u Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH, dakle i od sindikata, ali će morati opet biti analiziran u ovom tijelu.

I on, kao i potpredsjednik FBiH Milan Dunović, koji se i obratio Ustavnom sudu zbog Zakona o stečaju, smatraju da će odluka Ustavnog suda otvoriti prostor za sudske sporove radnika firmi koje su do sada otišle u stečaj.

"Ovo se ne može sistemski riješiti. Mogući su pojedinačni zahtjevi radnika. Kada odluka Ustavnog suda FBiH bude objavljena u 'Službenim novinama', na osnovu toga radnik preko pravnog zastupnika može pokrenuti sudski spor za sve za šta su zakinuti", rekao je Dunović.

Napomenuo je da je Ustavni sud odgovorio da je neustavno ograničenje isplate na osam plata i to minimalnih, te da je jasno da ne može postojati nikakvo ograničenje, mada sud nije eksplicitno naveo da je neustavno i 12 i 13 plata na primjer.

"Zato je upitan i novi zakon o stečaju koji je upućen Parlamentu. Ako dođe do usvajanja u ovakvom tekstu kakav je sada, opet ću se obratiti Ustavnom sudu i pitati je li ustavna isplata plata za 12 mjeseci", kazao je Dunović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije