BiH

Novalić optimista, iako bez podrške u parlamentu

Novalić optimista, iako bez podrške u parlamentu
Novalić optimista, iako bez podrške u parlamentu

SARAJEVO - Vlada Fadila Novalića trenutno nema podršku u federalnom paralmentu, a kriza je nastavljena jučerašnjim povlačenjem BPS-a Sefera Halilovića iz pregovora o formiranju nove većine.

"Ručnu" povlače jer se, kako kažu, SDA sa svojim satelitima bori isključivo za fotelje, umjesto za evropski put. U Stranci demokratske akcije uvjeravaju da je do juče sve bilo u redu, a već danas im je premijer ostao bez dovoljne većine.

"Vlada Federacije BiH ima sve tenhičke uvjete da radi i ona radi. Vrlo intezivno radi. Rekao bih prije da je kriza u donošenju zakona paralamentrne većine i tu se radi na tome. Nije samo BPS, postoji i HDZ 1990, postoji SBB", rekao je  Fadil Novalić, predsjednik Vlade FBiH.

Ni Martin Raguž, kome su otškrinuta vrata za ulazak u vlast, još nije siguran da li će prihavatiti poziv. Za sarajevske medije pojašnjava da je zagovonik šire koalicije. Tvrdi da neće srljati u vlast, iako je spreman da sa svoja četiri poslanika pomogne u rješavanju pat pozicije u federalnom parlamentu.

"Rekli smo da ako postoji spremnost da se izađe iz ovih negativnih političkih obrazaca, podjele pozicija i fotelja, interesnog kolača, političkih mišića bez odgovornosti, mi smo tu", rekao je predsjednik HDZ-a 1990.

Ukoliko Raguž ne prihvati poziv, HDZ i SDA će teško naći partnere za dovoljnu većinu. Jasno je da je politička trgovina sada veća nego ikada, pa svako traži svoj dio kolača.

Ukoliko BPS ubuduće ne bude podržavao zakone koji budu dolazili iz federalne Vlade, u Parlamentu nema većine. Fahrudin Radončić je, po svemu sudeći, odustao od ulaska u vlast, dok bi se u narednom periodu trebala riješiti i pozicija DF-a. Željko Komšić je naveo da nije dio vlasti, ali da će ipak podržavati neke zakone.

Komšić je napustio većinu, ali je ostao dio vlasti. To dodatno unosi zabunu u ionako tešku situaciju u Federaciji.

U parlamentu je sve stalo. Predsjedavajući nemoćno sliježe ramenima i podsjeća da je usvajanje više od 20 zakona na čekanju.

"Dobar dio njih  je u skraćenoj verziji, što znači da se radi o malim izmjenama u postojecim zakonima. Ima jedan dio zakona koji bi se trebao tretirati po hitnom postupku, dok jako malo zakona ima koji su samo u nacrtu zakona", rekao je Edin Musić, predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH.

Kada bi pregovori mogli da budu nastavljeni, niko ne zna. Nova parlamenatrna većina poslužila je samo za usvajanje novog Zakona o radu, a sada su partijski pregovarači ponovo na početku.

(NN/ATV)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije