BiH

SNSD i DNS protiv izmjena Krivičnog zakona

SNSD i DNS protiv izmjena Krivičnog zakona
SNSD i DNS protiv izmjena Krivičnog zakona

SARAJEVO - Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojili su danas u Sarajevu Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, a protiv su glasali delegati iz SNSD-a i DNS-a.

Predsjedavajući Kluba delegata srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović rekao je prethodno da delegati iz SNSD-a i DNS-a neće glasati za Prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH, jer nisu uvažene primjedbe Republike Srpske.

"Smatram da je konsenzusom trebalo doći do rješenja prihvatljivog za sve u BiH, bez povrede ustavnog uređenja. Ovaj zakon bi bio dobar ako bi bio donesen u državama u kojima vlada pravni sistem, bez nepovjerenja u pravosudne institucije, kao što je to slučaj u BiH", rekao je Nović na sjednici Doma naroda.

Prema njegovim riječima, žalosno je što se zakon donosi preglasavanjem, a provodiće se na cijelom području BiH.

On je istakao da zagovornici ovog zakona misle da su dobro riješili podjelu nadležnosti između entiteta.

"Međutim, ja ih uvjeravam da je ovim otvorena odlična mogućnost za klasičnu zloupotrebu od Tužilaštva da se svrsta na stranu bilo nekog entiteta ili kantona tako što će eventualno selektivno pristupati operativnim podacima ili istražnim radnjama po određenom krivičnom djelu", upozorio je Nović.

On je upitao šta će biti sa imovinom koja se oduzima od počinilaca nekog krivičnog djela, kome će ona pripasti, tamo gdje je bila ili BiH.

"Zbog svega ovoga, mi ne možemo da glasamo za izmjene ovog zakona po hitnom postupku", zaključio je Nović.

Dragutin Rodić /DNS/ u diskusiji je podržao Novićeve stavove.

Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH predviđene su strože kazne za krivična djela trgovine ljudima, a organizovana međunarodna trgovina ljudima propisuje se kao posebno krivično djelo.

U zakon se uvodi i krivično djelo "prisilni nestanak".

Cilj je harmonizacija krivičnog zakonodavstva u BiH sa međunarodnim pravom, te usklađivanja sa preporukama Grupe Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije, Komiteta Savjeta Evrope za sprečavanje pranja novca i FATF-a, međunarodnog tijela čiji je zadatak praćenje mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije