BiH

Vladajuća koalicija u Srpskoj ne prihvata rezoluciju o Srebrenici

Vladajuća koalicija u Srpskoj ne prihvata rezoluciju o Srebrenici
Vladajuća koalicija u Srpskoj ne prihvata rezoluciju o Srebrenici

BANJALUKA - Vladajuća koalicija u Republici Srpskoj, koju čine SNSD, DNS i SP, smatra neprihvatljivom rezoluciju o Srebrenici, koja je na dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Predsjednici SNSD-a, DNS-a i SP-a - Milorad Dodik, Marko Pavić i Petar Đokić potvrdili su novinarima nakon današnjeg sastanka u Banjaluci da poslanici SNSD-a i DNS-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH neće prisustvovati raspravi o rezoluciji o Srebrenici.

Oni su naveli da će poslanici SNSD-a i DNS-a prisustvovati glasanju i izjasniti se protiv predložene rezolucije o Srebrenici.

Dodik, Pavić i Đokić su dodali da je na današnjem sastanku bilo riječi i o aktuelnoj situaciji u Srpskoj, navodeći da imaju skupštinsku većinu, a da opozicija u ovom trenutku nema više od 36 poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Sastanku u Banjaluci prisustvovali su i međunarodni sekretar SNSD-a Željka Cvijanović, šef poslaničkog kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini Radovan Višković, šef poslaničkog kluba SP-a Slobodan Protić, potpredsjednik DNS-a Nedeljko Čubrilović, kao i predsjednik Srpske radikalne stranke Dragan Đurđević.

Dodik: Bosić nije spriječio raspravu o rezoluciji o Srebrenici

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da član Kolegijuma Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić nije spriječio da u dnevni red današnje sjednice ovog doma bude uvrštena rezolucija o Srebrenici.

On je napomenuo da je na proširenom Kolegijumu Predstavničkog doma parlamenta BiH predstavnik SDS-a glasao za uvrštavanje rezolucije o Srebrenici u dnevni red.

"Ipak, imajući u vidu ciljeve koji se time žele nametnuti nama ovdje, uz jasno saznanje i raniji dogovor sa SDS-om, vjerujem da ta tačka neće biti usvojena. Očigledno je da je arogancija predlagača kojom pokušava da tu tačku održi na dnevnom redu apsolutno ignorisanje naših poznatih stavova", dodao je Dodik.

Dodik je istakao da je vladajuća koalicija u Srpskoj protiv ove rezolucije i da će poslanici SNSD-a i DNS-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH glasati protiv nje.

"Nažalost ta tačka dnevnog reda nije zaustavljena na Kolegijumu Predstavničkog doma parlamenta BiH, kao što je bilo ranijih godina. Protiv uvrštavanja ove tačke glasao je šef Kluba poslanika SNSD-a i DNS-a u ovom domu Staša Košarac", rekao je Dodik novinarima nakon sastanka predstavnika vladajuće koalicije u Srpskoj.

Prema njegovim riječima, poslanici SNSD-a i DNS-a će, uprkos činjenici da ne učestvuju u raspravi u parlamentu BiH, zbog slučaja "Džaferović", prisustvovati glasanju o navedenoj rezoluciji.

"Apsurd je da ovakvom tačkom dnevnog reda rukovodi Šefik Džaferović, kao predsjedavajći Predstavničkog doma parlamenta BiH, koji se suočava sa optužbama za upletenost i prikrivanje zločina nad Srbima", kaže Dodik.

On je napomenuo da SNSD i DNS ne žele napraviti nijedan proceduralni propust pa da eventualno bude usvojena navedena rezolucija. "Zbog toga će naši poslanici učestvovati u glasanju, ali neće u raspravi", kaže Dodik.

Dodik je poručio da neće biti podržana ni rezolucija o Srebrenici koju je Narodnoj skupštini Republike Srpske predložio potpredsjednik Srpske Ramiz Salkić.

Đokić: Odgovorna vlast brine o stabilnosti Srpske

Predsjednik SP-a Petar Đokić izjavio je da su SNSD, DNS i SP na današnjem sastanku u Banjaluci još jednom, kao odgovorna koalicija, pokazali da brinu o stabilnosti Republike Srpske, za razliku od onih koji to ne žele.

On je naglasio da se već neko vrijeme pokušava stvoriti vještačka kriza u Republici Srpskoj kroz neko pitanje ima li ili ne nove većine u parlamentu Srpske, a na štetu stabilnosti koju je uspostavila vladajuća koalicija.

"Danas smo jasno rekli da ta nova većina ne postoji, da naša koalicija ima stabilnu podršku i da očekujemo da će ona biti još veća u narednom vremenskom periodu", rekao je Đokić novinarima u Banjaluci nakon sastanka koalicionih partnera u Srpskoj.

On je dodao da oni koji atakuju na Srpsku s namjerom da stvore krizu čine ogromnu grešku prema građanima, na način da se kriza Vlade Federacije BiH prenese u Republiku Srpsku i stvori slika da je srednji nivo vlasti u krizi i da ga treba, u godini kada se obilježava 20 godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma, proglasiti neuspješnim.

Prema njegovim riječima, na taj način radi se nešto što je zagovarao Alija Izetbegović, a nedavno potvrdio njegov sin i lider sadašnji SDA Bakir Izetbegović deklaracijama svoje stranke.

"Ovdje je cilj da se stvara nestabilnost da bi se ostvarila koncepcija i politika SDA u kojoj, nažalost, svojim djelovanjem u Parlamentarnoj skupštini BiH podršku daju i neki pojedinci i neke stranke iz Srpske", istakao je Đokić.

On je naglasio da upravo zato treba voditi politiku očuvanja najboljih interesa i stabilnosti Srpske, kako to vladajuća koalicija u Srpskoj i radi i za šta je i dobila povjerenje građana.

"Mi nismo rušioci BiH, ali i oni moraju da daju svoj doprinos stabilnosti Srpske. Oni pokušavaju da je destabilizuju, a mi to ne želimo", rekao je Đokić.

Pavić razočaran stavom SDS-a, PDP-a i NDP-a o Srebrenici

Predsjednik DNS-a Marko Pavić rekao je danas da je razočaran odnosom SDS-a, PDP-a i NDP-a, koji su prihvatili da u Predstavničkom domu parlamenta BiH u raspravu uđe rezolucija o Srebrenici, te istakao da je glasanje o tom dokumentu suštinsko pitanje za Republiku Srpsku.

 "To je nešto drugačije od onoga što oni (SDS, PDP i NDP) pričaju i kako se žele predstaviti građanima", rekao je Pavić novinarima u Banjaluci nakon sastanka predstavnika SNSD-a, DNS-a i SP-a.

On je istakao da su vladajući koalicioni partneri u Srpskoj na današnjem sastanku u Banjaluci bili jednoglasni u vezi sa svim pitanjima.

"Ovo su bitna pitanja za Srpsku, a neki ih misle `prelomiti` kroz političku ujudurmu koja se vodi o broju poslanika i raspravi o tome šta je ko rekao", istakao je Pavić.

On je naglasio da je reformska agenda u BiH došla iznenada, a rokovi za izjašnjavanje o nizu krupnih stvari veoma su kratki.

"Predsjednik Dodik je iznio jedan stav o privatizaciji elektroprivrede, ali tamo ima i reforma javne uprave, policije, pravosuđa - stvari koje se ne mogu staviti u usta nama koji smo potpisali izjavu, a u kojoj te stvari nisu bile navedene", istakao je Pavić.

On je naglasio da se u reformsku agendu unose neke stvari bez volje potpisnika kako bi se vršio pritisak da se to i potpiše.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije