Društvo

Novi cjenovnik za lovce: Za promašaj medvjeda 300 KM

Novi cjenovnik za lovce: Za promašaj medvjeda 300 KM
Novi cjenovnik za lovce: Za promašaj medvjeda 300 KM

BANJALUKA - Lovci koji se u RS odluče na lov mrkog medvjeda, pored skupocjenih taksi koje moraju da plate da bi uopšte krenuli u potragu, moraće ubuduće biti i prilično precizni, jer će u slučaju da promaše ovu divljač plaćati kaznu od 300 maraka.

Naime, cijena promašaja definisana je Rješenjem o izmjenama i dopunama Rješenja o cjenovniku odstrela, korištenja divljači i usluga u lovištu, a koje je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS donijelo u oktobru prošle godine.

Prema tom rješenju, ukoliko lovac rani medvjeda, a da ga tom prilikom ne pronađe, platiće cijenu u visini od 50 odsto njegove procijenjene vrijednosti, dok je prema starom cjenovniku za ranjavanje medvjeda koji ne bi bio pronađen plaćana kazna od 3.000 KM. 

Inače, cijene su dosta niže od onih u prethodnom cjenovniku pa je dnevna taksa za lov ove divljači umjesto 150 KM, 100 maraka, a smanjena je i trofejna vrijednost ulova.

"Ove mjere donesene su zbog slabe realizacije planiranog godišnjeg odstrela medvjeda, zadovoljavajuće brojnosti, značajnih troškova prilikom gazdovanja i troškova nadoknade štete nastale od medvjeda", stoji u obrazloženju resornog ministarstva, u kojem su još naveli da je cilj privući lovačku klijentelu zainteresovanu za odstrel medvjeda.

Progon medvjeda više ne postoji i lovci love s visokih čeka

 

Slavko Trifković, lovočuvar u Lovačkom udruženju "Jelovka" iz Kotor Varoša, pojašnjava kako lov na ovu životinju ne može biti vršen bez stručne pratnje pa je tako izbjegavanje ili negiranje promašaja gotovo nemoguće.

Dodaje kako je promašaj i ranije kažnjavan, ali da se o tome i ne zna toliko zato što lov na mrkog medvjeda nije česta pojava u našim lovištima.

"Progon medvjeda više ne postoji i lovci love sa visokih čeka na unapred pripremljenom mrcilištu. S obzirom na to da lovac ne može bez pratnje lovočuvara ući na čeku, ne može negirati ni promašaj. Ista stvar je i ukoliko dođe do ranjavanja životinje", kazao nam je on.

Vlajko Ilić, sekretar u Lovačkom savezu RS, kaže kako se promašajem narušava čitav sistem organizacije lova pa u skladu s tim njega novčano naplaćuju.

"Prema lovcu su izvršene sve pripreme i u tom postupku on mora da odgovara za neuspjeh. Sama životinja se nakon promašaja preplaši, a mir se naruši u cijelom lovištu pa ni druge vrste divljači ne dolaze na hranilište", kazao nam je Ilić. Prema njegovim riječima, lov na mrkog medvjeda u RS rijetko organizuju, prije svega zato što ne postoje zainteresovani lovci, dok klijentela iz inostranstva zbog zakonskih prepreka ima problema sa izvozom trofeja.

Inače, prema podacima ovog saveza na teritoriji RS nastanjeno je između 300 i 350 jedinki ove životinje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije