Društvo

Peticija protiv odlaganja radioaktivnog otpada

Peticija protiv odlaganja radioaktivnog otpada
Peticija protiv odlaganja radioaktivnog otpada

NOVI GRAD - U Novom Gradu počelo je potpisivanje peticije protiv odlaganja radioaktivnog otpada na području susjedne opštine Dvor u Hrvatskoj, na Trgovskoj gori ili bilo kojoj drugoj lokaciji koja je od Novog Grada udaljena manje od 20 kilometara vazdušnom linijom.

"Građani imaju priliku da demokratski iskažu nezadovoljstvo informacijom da u neposrednoj blizini vodoizvorišta Mlakve treba da bude lagerovano, u prvi mah, pet tona radioaktivnog otpada", rekla je načelnik opštine Novi Grad Snježana Rajilić, ističući da je potpisivanje peticije veliki i značajan posao.

Prema njenim riječima, građani ove opštine ionako teško žive, a ako se desi da u blizini bude odlagan radioaktivni otpad, to neće dovesti u pitanje samo razvoj, već i život.

"Mislim da će građani ovih dana reći svoje mišljenje, a moraju se uključiti i sve nadležne institucije u Republici Srpskoj i BiH da bi spriječili moguću katastrofu", naglasila je Rajilićeva.

Ona je navela da postoje, zasad nezvanične informacije, da se na području Dvora već zbrinjava medicinski otpad.

Odluku o potpisivanju peticije juče je donijela Radna grupa Foruma za bezbjednost opštine Novi Grad.

Predsjednik Foruma Mirko Lukić rekao je da je najavljena aktivnost u susjednoj opštini zabrinula građane Novog Grada, jer je ponovo aktuelan problem koji datira od 1999. godine.

"Naši će građani potpisati peticiju koja će biti njihov protest na osnovu kojeg ćemo tražiti razumijevanje i pomoć međunarodne zajednice", izjavio je Lukić.

Početkom naredne sedmice u Novom Gradu će biti održana i posebna sjednica lokalnog parlamenta zbog najave da će na lokaciji Trgovska gora na području opštine Dvor biti skladišten radioaktivni otpad.

Ta lokacija je od područja opštine Novi Grad udaljena oko dva i po kilometra i u neposrednoj je blizini izvorišta vode za piće koju koristi gradsko područje i stanovništvo koje živi pored rijeke Une nizvodno do Dobrljina.

Hrvatski sabor je 17. oktobra prošle godine donio Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, a opština Dvor je 30. marta od Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost dobila dopis da učestvuje u procesu izbora lokacije za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije