Ex -Yu

Rehabilitacija Mihailovića formalno krenula ispočetka

Rehabilitacija Mihailovića formalno krenula ispočetka
Rehabilitacija Mihailovića formalno krenula ispočetka

BEOGRAD – Proces za rehabilitaciju komandanta Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini Dragoljuba Draže Mihailovića danas je formalno krenuo ispočetka zbog promjene u sastavu sudskog vijeća Višeg suda u Beogradu, a ispred kojeg se okupio veliki broj njegovih pristalica, koji su nosili transparente, pjevali četničke pjesme i skandirali.

Zahtjevom za rehabilitaciju se traži od suda da poništi presudu od 15. jula 1946. godine, kojom je Mihailović osuđen na smrt streljanjem, kao i vraćanje građanskih prava. Prethodni predsjednik vijeća Aleksandar Ivanović izabran je za sudiju višeg suda, pa više nije u njegovoj nadležnosti da vodi ovaj postupak.

Ovaj višegodišnji proces bio je u završnoj fazi, a predlagači rehabilitacije danas su se pripremili za izlaganje završnih riječi, ali je zbog pravne procedure postupak krenuo ispočetka.

Najveća sudnica Palate pravde na početku rasprave bila je ispunjena do posljednjeg mjesta sa više stotina prisutnih, ali je nakon pola sata i odluke da proces krene iznova ubrzo ostala poluprazna.

Sudsko vijeće Aleksandra Trešnjeva odlučilo je da ne saslušava neposredno ponovo sve svjedoke, već da se upozna sa sadržinom njihovih iskaza, kao i da ponovo "formalno" izvede sve pisane dokaze.

Sudija je najavio da bi ovaj proces mogao da traje još dva do tri ročišta i da se okonča završnim riječima predlagača rehabilitacije.

Po zaključenju rasprave, sud će pisanim putem donijeti svoju odluku u roku od 30 dana.

Skup je obezbjeđivao veliki broj pripadnika policije, raspoređenih u kordonima, kako ne bi došlo do sukoba.

U publici velike sudnice broj jedan Višeg suda u Beogradu bio je lider radikala Vojislav Šešelj, članovi te stranke među kojima su bili i Vjerica Radeta i Goran Krasić, princeza Jelisaveta Karađorđević, kao i druge javne ličnosti.

Rehabilitaciju je zatražio njegov unuk Vojislav Mihailović, a pridružili su mu se Srpska liberalna stranka, na čelu sa Kostom Čavoškim, Udruženje pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, profesor međunarodnog prava Smilja Avramov i drugi.

Predlagači zahtjeva tvrde da Mihailoviću nije bilo omogućeno pravo na odbranu i da nije video svog advokata do početka suđenja.

On nije imao ni pravo na nepristrasan sud, a optužnica mu je uručena sedam dana pred suđenje.

Nakon dva dana od izricanja sporne presude komunističkog režima, streljan je u Beogradu. Posebna Komisija utvrđuje tačnu lokaciju na kojoj je streljan, jer se pretpostavlja da su njegovi posmrtni ostaci prebačeni na drugu lokaciju.

Mihailović nema grobno mjesto. U nedostatku drugih dokaza o Mihailovićevoj smrti, rješenjem Prvog osnovnog suda u Beogradu prošle godine je kao datum smrti Mihailovića utvrđen 17. jul 1946. godine, pošto je sud utvrdio da je tog datuma streljan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije