Svijet

Izrael i SAD zbog Gaze zahladili odnose: Netanjahu otkazao dogovorenu posjetu Bajdenu

Izrael i SAD zbog Gaze zahladili odnose: Netanjahu otkazao dogovorenu posjetu Bajdenu
Foto: Tanjug/AP | Izrael i SAD zbog Gaze zahladili odnose: Netanjahu otkazao dogovorenu posjetu Bajdenu

VAŠINGTON – Odluka izraelskog premijera Benjamina Netanjahua u ponedjeljak da otkaže planirani odlazak delegacije u Vašington na pregovore koje je predsjednik SAD-a Džo Bajden lično zatražio prije nedelju dana, predstavlja novu krizu u međusobnim odnosima u sve dubljem razdoru između njih dvojice.

Netanjahu je, naime, zaprijetio da će povući delegaciju ako SAD u ponedjeljak ne stave veto na rezoluciju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih naroda kojom se poziva na hitan prekid vatre u Gazi. Kada su se SAD suzdržale od glasanja, dozvolivši da rezolucija bude usvojena, izraelski premijer je otkazao sve sastanke sa predstavnicima Bajdenove administracije.

Američki zvaničnici planirali su ponuditi izraelskoj delegaciji niz mogućih opcija za napad na Hamas u gradu Rafi na jugu Gaze, nadajući se da će spriječiti ono što SAD vjeruje da bi predstavljalo humanitarnu katastrofu ako Izrael pokrene kopnenu invaziju u punom obimu.

Američki zvaničnici privatno kažu da su zbunjeni Netanjahuovom odlukom da otkaže delegaciju nakon što su SAD dozvolile usvajanje rezolucije kojom se poziva na hitan prekid vatre u Gazi. U Bijeloj kući, ovaj potez smatraju pretjeranom reakcijom koja najvjerovatnije odražava Netanjahuove domaće političke probleme, rekao je američki zvaničnik. Nekoliko sati nakon što je delegacija otkazana, izraelski ministar Gideon Sar podnio je ostavku iz sadašnje vlade nakon što nije bio uključen u ratnu vladu.

Netanjahu nije direktno komunicirao s Bajdenom u vezi s tom odlukom, a Bajden ne planira nazvati Netanjahua kako bi razgovarali o tome, rekao je zvaničnik.

U SAD, pozivi na prekid borbi prešli su političke granice, pa je čak i bivši predsjednik Donald Tramp, Bajdenov rival za Bijelu kuću, rekao u intervjuu tokom vikenda izjavio da je vrijeme da Izrael završi rat i dođe do mira.

Tokom vikenda, SAD su bile u redovnom kontaktu s Izraelom kako bi razgovarali o rezoluciji, jasno stavljajući do znanja da se američki stav nije promijenio, da prekid vatre mora ići zajedno s oslobađanjem talaca.

To je navelo američke zvaničnike da smatraju Netanjahuove izjave od ponedjeljka da su SAD promijenile svoj stav kao neobične i čudne. Bajdenovi saradnici su smatrali da je premijer nepotrebno odlučio da stvori percepciju da postoje razlike između gledišta koje imaju SAD i Izrael.

Više od mjesec dana, zvaničnici Bijele kuće sa sve većom konsternacijom gledaju kako izraelski lideri, uključujući Netanjahua, signaliziraju namjeru da pokrenu veliku kopnenu ofanzivu u Rafi, za koji kažu da je posljednje veliko uporište Hamasa. Takva kampanja bi rezultirala humanitarnom katastrofom, upozorili su američki zvaničnici i insistirali da Izrael pripremi kredibilan plan za zaštitu 1,4 miliona palestinskih civila koji se tamo skrivaju od kojih su mnogi pobjegli iz drugih dijelova Gaze prema uputama izraelske vojske.

Ipak, uprkos takvim čvrstim upozorenjima izraelskih zvaničnika, američki zvaničnici su nedjeljama vjerovali da Izrael u stvarnosti nije ni blizu da proširi svoju vojnu operaciju na južnu Gazu. Početak Ramazana, rok za koji su neki u Netanjahuovoj vladi upozoravali da će pokrenuti sljedeću fazu rata, došao je i prošao bez pomaka u rješenju sukoba.

Osim više od milion civila koji se tamo skrivaju, američki zvaničnici su takođe izrazili bojazan da bi invazija na Rafu mogla spriječiti da prijeko potrebna humanitarna pomoć stigne u Gazu. Grad je bio glavni kopneni prelaz za kamione koji su prevozili pomoć iz Egipta. Takođe postoji zabrinutost da bi operacija u Rafi mogla prekinuti odnose Izraela i Egipta.

Zvaničnici Bajdenove administracije upozorili su Izrael da riskira da postane međunarodni odmetnik ako se humanitarna kriza u Gazi pogorša ili potraje u dužem vremenskom periodu.

Kada je Bajden predložio ovosedmične sastanke tokom telefonskog razgovora s Netanjahuom prošlog ponedjeljka, ideja je bila iznenađenje za Izraelce, rekli su ljudi koji su upoznati s tim.

Blinken je u petak napustio Bliski istok bez preuzimanja bilo kakve obaveze o povećanju količine humanitarne pomoći u Gazi ili smanjenju planova za ofanzivu na Rafu.

U isto vrijeme, Netanjahu je signalizirao da takva operacija vjerovatno neće početi u bliskoj budućnosti – dajući Sjedinjenim Državama prozor da intervenišu i da se pregovori nastave oko osiguravanja pauze u borbama u zamjenu za oslobađanje talaca. Američki zvaničnici vjeruju da bi pregovori o taocima bili prekinuti ako Izrael započne svoju ofanzivu na Rafu, što dodaje još više hitnosti njihovoj listi alternativa. (CNN)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije