Privreda

Protest radnika "Ine"

Protest radnika "Ine"
Protest radnika "Ine"

ZAGREB - Radnici naftne kompanije "Ina" protestuju danas u Zagrebu, pod sloganom "Danas Ina, sutra Hrvatska", tražeći od premijera Hrvatske Zorana Milanovića da se izjasni o njihovim zahtjevima za očuvanje te firme, čiji je većinski partner mađarska grupa MOL, i o zaštiti 12.000 radnih mjesta.

Oko 1.500 radnika "Ine" je na skupu, a pridružili su im se i zaposleni Imunološkog zavoda koji nisu primili nekoliko zaostalih plata, javlja agencija Hina.

Sindikati "Ine", koji su organizovali protest zbog najava gašenja sisačke Rafinerije i njenog pretvaranja u skladište naftnih derivata iz Mađarske, protive se uništavanju istraživanja i proizvodnje, izdvajanju poslova iz kompanije i otpuštanju radnika Ina Grupe.

Oni tvrde da su ugroženi nacionalni interesi pogubnim odlukama Uprave Ine, koja je pod kontrolom MOL-a.

"Zahtijevamo da 'Ina' ostane domaća, cjelovita, vertikalno integrisana kompanija, koja će se modernizovati, razvijati, širiti tržišta, biti ponos i perjanica hrvatske privrede, kao što je to bila decenijama", poručili su sindikalci.

Ova kompanija je poznata i iz sudskih procesa nekadašnjem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu, koji je, između ostalog, optužen da je primio mito da bi MOL-u dao većinska upravljačka prava u "Ini".

Istovremeno, kako je javila HRT, danas je odloženo pripremno ročište na kojem je trebalo da bude određen datum početka suđenja u odsustvu predsjedniku uprave MOL-a Žoltu Hernadiju.

On je optužen da je podmitio bivšeg premijera i predsjednika HDZ Ivu Sanadera koji mu je zauzvrat, navodno, prepustio upravljačka prava u "Ini".

Odbrana je zatražila odlaganje zato što je Služba za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) predložila nove dokaze pa im je potrebno vrijeme da ih prouče.

Sljedeće ročište je najavljeno za 8. decembar.

USKOK tvrdi da je šef MOL-a 2008. i 2009. Sanadera podmitio s 10 miliona evra kako bi u mađarsku korist izmijenio međudeoničarski ugovor u "Ini".

Sanader je zbog primanja mita od Hernadija, ali i ratnog profiterstva u slučaju "Hipo", prvo osuđen na 10 godina zatvora, ali je Vrhovni sud kaznu smanjio na osam i po godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije