Tržište

Kako duvanski giganti profitiraju od šverca cigareta

Kako duvanski giganti profitiraju od šverca cigareta
Kako duvanski giganti profitiraju od šverca cigareta

PODGORICA - Ilegalane cigarete. Kriminalnije, nego što možete zamisliti.“ Ovim sloganom je njemački “Philip Morris GmbH” ove godine skrenuo pažnju na kupovinu ilegalno proizvedenih cigareta.

Na internetskoj adresi “schmuggelkippe.de” je koncern izlistao činjenice na ovu temu,  ali ne i sve.

Jer, postoje i posve legalno proizvedene cigarete, koje budu švercovane preko granica.

Pri čemu reginalne podržnice ovog “USA-duvanskog koncerna” igraju jednu ne baš slavnu ulogu, kako pokazuje istraživanje “Tagesspiegela” o Crnoj Gori.

Prema podacima državne Duvanske agencije Crne Gore, inače kandidata za članstvo u EU,  samo u prvoj polovini 2014. godine 119 tona cigareta nestalo je na crnom tržištu, što je više od 1/5 kompletnog legalnog tržišta.

Pokušaj objašnjenja daje švajcarski Savezni Zavod za Zdravstvo (BAG): “Duvanska industija ostvaruje svoj dobitak već pri prvoj prodaji proizvoda, još prije nego što on nestane na crnom tržištu, jer se zbog niske prosječne cijene može prodati više duvanskih proizvoda”.

Sudski procesi i interna dokumenta, obavještava BAG, su čak pokazala da su “duvanske firme bile uključene u švercerske poslove“ i ukazuje u ovom kontekstu na tzv. Montenegro Connection (Crnogorsku vezu).

Iz Švajcarske koordinisano su do početaka 2000. godine preko Crne Gore švercovane cigarete u velikom stilu. Tada sa znanjem i podrškom “Philipp Morris-a”.

Danas, po brojkama  Agencije za duvan u glavnom gradu Podgorici, veći dio u Crnu Goru uvezenih cigareta dospijeva iz Srbije, gdje “Philip Morris” i “British American Tobacco” jeftino proizvode i profitiraju od niskih poreza.

Kutija “Pall Mall“ košta na srpskom kiosku oko 1,80 evra, u Crnoj Gori 2,50 evra, a u samo 200 kilometara preko mora udaljenoj Italiji se cijena udvostručuje.

Pri ovakvoj razlici u cijenama ilegalni izvoz za švercere postaje interesantan.

Šverceru profitiraju od mnogobrojnih slabih pozicija u Crnoj Gori.  Već pri uvozu u tu balkansku državu dolazi, po svemu sudeći, do zatvaranja očiju pred prekršajima.

Minimum do kraja prošle godine ste na kioscima na sjeveru Crne Gore mogli kupiti švercovani “Marlboro” iz Srbije.

Bez ikakvih problema. Za uvoz je zadužena firma “Rokšped”, jedini crnogorski veletrgovac duvanom.

Sva četiri svjetska duvanska koncerna saradjuju sa ovom firmom.

Jedan nekadašnji visoko-pozicionirani menadžer “Philip-Morrisa” iz Srbije kaže: “Roksped’ ima ekonomski interes za švercovanje cigareta”. Tržište od 700.000  stanovnika je prosto suviše malo da bi se isključivo na legalni način pravio profit.

Cigarete, koje “Roksped” uvozi, već godinama izranjaju na tržištima EU, i to u velikim količinama.

Regionalna mreža reportera OCCRP je u vezi sa ovim više puta izvještavala o jednom čovjeku pod imenom Anton Stanaj, u medjuvremenu preminulom bratu trenutnog šefa “Rokspeda” Nua Stanaja.

Anton je sredinom 2000. prema slovu  pravosuđa u Srbiji kao “glava međunarodno aktivne bande švercera cigareta“ koristio infrastrukturu i kontakte sopstvene porodične firme “Roksped”.

Ni jedan od velikih duvanskih koncerna nije izvukao konsekvence iz ove afere.

Od osnivanja države 2007. je legalni izvoz ove zemlje po podacima UN dosegao neviđenu visinu od 950 miliona cigareta 2014.

Iz Crne Gore markirane cigarete bivaju upućene u bivše balkanske države, ali i u Kinu, Švajcarsku i na Kipar.

Duvanski koncerni se tu nalaze na klizavom terenu.

Portparol EU-delegacije u Crnoj Gori objašnjava, da je ova zemlja prošlih godina na polju borbe protiv šverca cigareta usvojila bitne zakone i stvorila institucije ili ih ojačala.

I u jednom internom izveštaju policijske službe “Europol” iz 2012. biva opisna uloga Crne Gore kao mjesta pretovara robe: “Cigarete bivaju legalno dopremljene u Crnu Goru, a onda švercovane za EU, bez plaćanja odgovarajućeg poreza”.

I prisustvo “Philipa Morris-a” je tamo “faktor kriminalne relevatnosti“.

Ostrvo Sveti Nikola u blizini lučkog grada Budve, italijanska policija, sa ovog ostrva su šverceri, tačno kao i 1990-tih godina, svoju robu gliserima transportovali preko mora.

Veliki dio potiče, odaju hvatski lučki policajci, od “Philipa Morris-a”. U ovom slučaju su bili prošvercovani iz Moldavije.

Šefica lokalnog predstavništva “Philipa Morris-a”, Svetlana Vuksanović, je ipak našla vremena.

Ona kaže da radi za taj koncern od 2001.

U to vrijeme je “Philip Morris” dokazano davao kontigente cigareta za šverovanje preko Crne Gore, sakrivene pod etiketom “roba iz Istočne Evrope“, a kasnije obećao da neće više.

O tom vremenu Vukasanović neće da kaže ništa. 2007. je učestvovala u izgradnji crnogorskog predstavništva, to je sve što se čuje od nje.

U međuvrmenu imaju 12 zaposlenih. Konfrontirana sa cigaretama “Malboro” ilegalno uvezenim u Crnu Goru, ona kaže: “Da, bilo je šverca”.

Godinama “Philip Morris” u Brislu agresivno agituje za kontrolni sistem transporta cigareta, koji je sam razvio, te za produženje  sporazuma protiv šverca cigareta.

Ovo istraživanje je omogućila stipendija “Mreže Recherche”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije