Tržište

Od ovih poslova u Srbiji svi bježe

Od ovih poslova u Srbiji svi bježe
Od ovih poslova u Srbiji svi bježe

Dječije snove o pilotiranju, istraživanju svemira, vođenju države, malo je ko u našoj zemlji i dosanjao.

Sa druge strane, stvarnost u kojoj je mnogo lakše postati nadničar, čistač ulica, pastir, ili njegovatelj starih ne djeluje tako primamljivo, piše 24 sata.rs.

Zato su, i pored solidne zarade, ova zanimanja nepoželjna čak i u vrijeme kada na sve strane pljušte otkazi.

Čistači ulica

Većini građana Srbije neprijatna je sama pomisao da ih nepoznati, a kamoli poznati ljudi gledaju dok čiste ulice i guraju ruke u kante i kontejnere, ali zaposleni u Gradskoj čistoći zarađuju sasvim pristojan novac. Mjesečna zarada čistača ulica iznosi oko 30.000 dinara.

Njegovatelj starih lica

Njegovatelji su na cijeni, ali malo ko odlučuje da se bavi ovim poslom.

Ovaj posao je nepopularan jer podrazumjeva ozbiljne fizičke napore i psihološku stabilnost. Na njega se obično odlučuju žene koje su dugo na tržištu rada i nemaju posla, ali mnoge brzo i odustaju. U državnim ustanovama im je plata oko 40.000 dinara, dok im privatnici plaćaju i do 70.000 dinara.

Građevinski radnici

Rad na građevini, posebno pomoćni građevinski poslovi, dobro su plaćeni, ali čišćenje šuta nije najpoželjniji posao na svijetu. Čišćenje šuta se plaća do 2.000 dinara za osam sati, ali i oni koji prihvate ovaj posao, brzo odustanu.

Drvosječe

Drvosječe u ljetnjoj sezoni mjesečno mogu da zarade oko 1.000 evra, dok u jesen zarada opada i iznosi “samo” 500 evra, uz osiguran smještaj i hranu.

Zbog loših uslova rada, poput rada na otvorenom u svim vremenskim prilikama i neprilikama, posao drvosječe nije najpoželjniji.

Pastiri

Među 780.000 zvanično nezaposlenih u zemlji gotovo je nemoguće pronaći one koji bi zarađivali čuvajući ovce ili krave. Za čuvanje ovaca nezaposleni mogu da dobiju između 200 i 700 evra mjesečno, a uz platu imaju obezbijeđen i stan i hranu.

Ipak, malo ko želi da se lati čobanskog štapa.

Vozači autobusa i kamiona

Prosječna plata šofera, iznosila oko 45.000 dinara, ali cijeli dan u autobusu, usred gradske gužve većini građana, pa čak i onih nezaposlenih, ne djeluje privlačno. Vozači kamiona zarađuju bar 1.000 evra, pogotovo oni koji voze van zemlje, ali život na točkovima izgleda nije za svakoga, jer je ovo posao od kojeg mnogi brzo odustaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije