Tržište

S hrvatskim pasošem teško do posla u EU

S hrvatskim pasošem teško do posla u EU
S hrvatskim pasošem teško do posla u EU

ZAGREB - Svi oni koji su vjerovali da će se nakon ulaska Hrvatske u EU u zemljama koje su već članice lakše zaposliti razočaraće se.

Teška situacija u Hrvatskoj i visoka stopa nezaposlenosti, ali i jedan dodatni novi argument razlozi su zbog kojih će se brojne zemlje lakše odlučiti na ograničavanje prava slobodnog zapošljavanja na njihovom tržištu.

Svakim danom sve veća nezaposlenost u Hrvatskoj građane tjera na odlazak iz zemlje. Neki od njih pritom će pričekati 1. jula kada bi Hrvatska trebala uči u Evropsku uniju i time građanima olakšati zapošljavanje na tom području. No, postoji i druga strana medalje. Podaci istraživanja prema kojima bi većina mladih Hrvata otišla nakon 1. jula 2013. poslužiće kao dodatni argument onim državama Evropske Unije koje namjeravaju koristiti pravo na ograničenje pristupa njihovom tržištu rada, tvrde diplomati.

Kada bi se korektno analizirala situacija argumenti bi išli u korist Hrvatske i otvaranja tržišta rada, jer Hrvati čine manje od 1 posto ukupnog stanovništva EU, a Hrvatska ima još uvijek veće plate nego, primjerice, Bugarska i Rumunija. Stručnjaci tvrde da su zemlje, koje su otvorile svoje tržište bolje prošle, jer su dobile više kvalifikovanih radnika. U Evropskoj komisiji kažu da se na primjeru Austrije i Njemačke, koje su najveći skeptici kad je riječ o potpunom otvaranju tržišta rada, vidjelo da se ni nakon ukidanja svih ograničenja nisu ostvarila predviđanja o masovnoj navali jeftine radne snage. Naime, u tim se zemljama u vrijeme krize stopa nezaposlenosti smanjila, a uz Dansku i još neke imaju i nedostatak radne snage za određena područja.

Sve bi se to trebalo pozitivno odraziti na Hrvatsku, no diplomati koji su situaciju komentarisali za Jutarnji list tvrde da one države koje donose odluku o otvaranju tržišta.

Gledaju i na stanje u državi koja se priključuje. A tu Hrvatskoj ne bi trebalo biti lako, jer nezaposlenost raste i Hrvati žele što prije otići. S obzirom na to, onih država koje žele koristiti ograničenja moglo bi biti dosta. Političari u zemljama EU gledaće i na ono što misle njihovi građani koji još uvijek nisu skloni zapošljavanju stranaca.

Kako će izgledati ograničenje?

Države EU imaju pravo na nove članice primijeniti takozvanu formulu 2+3+2, što znači da tokom prve dvije godine građanima novih članica mogu ograničiti pravo slobodnog zapošljavanja na njihovu tržištu rada, a zatim tražiti produljenje tog roka na još tri odnosno još dvije godine s tim da moraju dokazati da bi ukidanje dozvole ozbiljno poremetilo njihovo tržište rada. Dakle, maksimalna mogućnost korištenja prava na ograničenje jest sedam godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije