Život

Grad bez željeznice kao ptica bez krila

Grad bez željeznice kao ptica bez krila
Grad bez željeznice kao ptica bez krila

Posljednji voz iz Sanskog Mosta ispraćen je prije četiri decenije, a odmah nakon toga ukinuta je uskotračna pruga koja je povezivala ovaj grad sa ostatkom svijeta.

Stariji Sanjani ni danas ne mogu prežaliti ovaj događaj, a mnogi su uvjereni da je upravo tada započela stagnacija u ekonomskom razvitku čitavog ovog kraja.

Čovjek koji je ispratio posljednji voz iz Sanskog Mosta Đuro Jovanović (84) prisjeća se kako je tada obavljao dužnost otpravnika vozova na sanskoj željezničkoj stanici.

Jovanović kaže da je to bio veoma tužan dan i da se veliki broj njegovih sugrađana okupio kako bi prisustvovao odlasku posljednje željezničke kompozicije iz Sanskog Mosta.

"Sjećam se kao da je bilo danas: voz je vukla lokomotiva 'dizelka', a vagoni su prevozili drvenu građu. Kad sam dao znak da krenu, nešto mi je zadrhtalo u grlu, a suze same krenule na oči", prisjeća se Jovanović.

Sa sjetom u glasu priča o uskotračnoj pruzi koja je povezivala Prijedor sa Sanskim Mostom, i dalje preko Sanice i Bravska sa Drvarom i Ličkom Kaldrmom.

Objašnjava kako je ova pruga, koju su izgradili Austrougari, najviše služila za eksploataciju drveta iz gustih šuma Grmeča.

"Pruga je postavljena 1914. godine i izgradila ju je austrijska firma 'Štajnbajs'. Stari su pričali kako je posao bio dobro plaćen i da su pružne šine i pragovi dovlačeni konjskim zapregama i nakon toga montirani", kaže Jovanović.

Evocirajući uspomenu na parne lokomotive koje je narod ovog kraja odmila zvao 'ćiro', priča kako je zbog njih još kao mali zavolio željeznicu i sve u vezi s njom.

U početku je radio kao pružni radnik, a nakon završetka Drugog svjetskog rata i doškolovavanja obavljao je poslove kočničara, skretničara i otpravnika vozova.

Ističe da su stari željezničari bili izuzetno emotivno vezani za svoj posao.

"U sjećanju mi je ostalo kada je mašinovođa Ferid Kukavica odlazio u penziju i došao da se oprosti sa svojom parnom lokomotivom 'škodom'. Tepao joj je kao malom djetetu i dobro se isplakao. Sutradan se pročulo kako je stari Ferdo umro. Nikad veće žalosti među nama željezničarima nije bilo", prisjeća se sa tugom u glasu.

Jovanović kaže da je nakon ukidanja željeznice u Sanskom Mostu neko vrijeme radio kao otpravnik, a potom i šef željezničke stanice u Omarskoj kod Prijedora, gdje je i dočekao penziju.

"Smatram da bi se pruga morala ponovo izgraditi jer je grad bez željeznice kao ptica bez krila", kaže stari željezničar.

Dodaje da je tužan što je zgrada stare željezničke stanice u Sanskom Mostu danas zapuštena i oronula, te smatra da bi se to zdanje moralo obnoviti u znak sjećanja na vrijeme kad je ovo bio željeznički grad.

Njegova supruga je preminula prije sedam godina, i danas, kako kaže, živi usamljeničkim životom.

"Djece nismo imali, a ja sam danas u stanu gdje sam proveo posljednjih 50 godina. Često prošetam do zgrade u kojoj sam imao kancelariju, sjećanja tada ožive i kao da je juče bilo kad sam ispraćao vozove koji su jurili na sve strane", kaže na kraju ovaj stari željezničar.

Možda niste znali

Najduža pruga na svijetu

Najduža željeznička linija na svijetu Jivu - Madrid duga je 9.977 kilometara i prolazi kroz osam zemalja: Kinu, koja ju je i pokrenula, Kazahstan, Rusiju, Bjelorusiju, Poljsku, Njemačku, Francusku i Španiju.

Ovom linijom saobraća teretni voz od 82 vagona. Taj projekat, koji je nazvan "Novi put svile", procijenjen je na 40 milijardi dolara.

Ruta od samo 96 metara

Žičara u srcu Los Anđelesa "Angels Fight" smatra se najkraćom željeznicom na svijetu. Ruta je duga samo 96 metara, traje tridesetak sekundi, ali ovaj vid prevoza može da nosi više ljudi nego ijedna svjetska željeznica. Izgrađena je davne 1901. U periodu od kasnih devedesetih godina do 2013. poginulo je nekoliko putnika, zbog čega je zatvarana u više navrata.

Podstiče pisce da pišu

"Amtrak" nudi rijetkim srećnicima da dobiju besplatnu voznu kartu, u trajanju od nekoliko mjeseci, koju bi mogli da koriste ako se profesionalno bave pisanjem. Pisci imaju privatne vagone klasičnog uređenja, u kojima bi trebalo da pronađu svoju inspiraciju, putujući po američkim provincijama. "Amtrak" je prošle godine dobio više od 16.000 prijava za besplatne vožnje, od čega su kartu dobila samo 24 srećnika.      

Ples u podzemlju Njujorka

Za stanovnike Njujorka ne postoji ništa neobično u korišćenju podzemne željeznice, međutim ono što možete da doživite tokom vožnje je nerijetko spektakl kakav se viđa samo na Festivalu igre. Ples u metrou je jedinstven i neponovljiv trenutak, i jedino što vas može spriječiti da se i sami okušate u ovom vidu zabave su predstavnici gradske vlasti, koji se godinama bore protiv toga.

Lebdi iznad šina

Japanski maglev, najbrži putnički voz na svijetu, dostiže nevjerovatnu brzinu od 603 kilometra na čas. Vozu je bilo potrebno nešto manje od dva kilometra da premaši brzinu od 600 kilometara na čas.

Voz maglev je dobio naziv od riječi magnetna levitacija i radi se o posebnoj vrsti brzog voza koji je poznat po tome što praktično lebdi iznad šina, tako da ne postoji sila trenja između šina i voza.

Najduži brzi voz

Ruski voz sapsan, najduži brzi voz na svijetu, dugačak 500 metara, za četiri sata pređe udaljenost između Moskve i Sankt Peterburga. Kompozicija sapsana od 20 vagona, i kad stoji na peronu, izgleda kao da se kreće. Na testovima je dostigao brzinu od 291 kilometar na sat i postavio apsolutni brzinski rekord u ruskom željezničkom transportu.

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije