Banja Luka

Pune ruke posla: Banjalučki vatrogasci gasili požar na 91 kontejneru

Pune ruke posla: Banjalučki vatrogasci gasili požar na 91 kontejneru
Foto: Vatrogasna spasilačka brigada Banjaluka | Pune ruke posla: Banjalučki vatrogasci gasili požar na 91 kontejneru

BANJALUKA - Banjalučki vatrogasci su zbog ljudske nepažnje imali tokom tekuće sezone grijanja 91 intervenciju na gašenju požara u kontejnerima, potvrdili su iz Vatrogasne brigade Banjaluka.

Kako dodaju, prošle sezone broj ovakvih intervencija je bio mnogo veći, te je bila čak 71 intervencija više.

"Tokom ove sezone grijanja, tačnije 2023/24, Vatrogasna brigada imala je ukupno 91 intervenciju na gašenju požara u kontejnerima, a ljudski faktor je bio najčešći uzrok ovih požara", kazali su oni za "Nezavisne novine".

Prema njihovim riječima, požara je bilo i u gradskim i u prigradskim zonama.

"Tokom prošle sezone grijanja Vatrogasna brigada imala je 162 intervencije na gašenju požara u kontejnerima", istakli su oni.

Trajanje intervencije, kako kažu, zavisi od obima požara i broja kontejnera, a opasnost je velika kao i kod svakog požara.

"Broj vatrogasaca koji izlaze na intervenciju prilikom gašenja požara je uvijek adekvatan i u skladu s procjenom dežurnog komandira voda", objasnili su oni.

"Požari u kontejnerima su 99 odsto namjerna paljevina ili nehat", kazali su ranije i dodali da građani svojim neodgovornim ponašanjem, odnosno istresanjem vrelog luga i žara, tačnije ostataka gorenja iz svojih peći za zagrijavanje uzrokuju požare.

Tada su istakli da se građanima daju neophodna uputstva i upozorenja na opasnosti od požara, kao i uputstva kako se ponašati u slučaju požara i kako spriječiti neželjene posljedice.

Takođe, iz Gradske uprave navode da, prema posljednjem zvaničnom popisu iz 2022. godine, na teritoriji grada, uključujući urbani i ruralni dio, ima oko 2.800 kontejnera.

"Studija upravljanja čvrstim otpadom i otpadnim vodama ulazi u završnu fazu i trebalo bi da bude okončana u maju ove godine", kazali su oni.

Potrebno je naglasiti da je grad Banjaluka poseban akcenat stavio na zaštitu životne sredine, kao i na realizaciju aktivnosti koje se tiču smanjenja količine i nepropisnog odlaganja otpada.

S druge strane, Dragan Babić, šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i Profesionalne teritorijalno-vatrogasno-spasilačke jedinice, kaže da je nakon 20 godina osnažena Vatrogasna jedinica, te će se nastaviti aktivnosti na poboljšanju starosne strukture.

Kako dodaje, u planu je zapošljavanje dodatnih vatrogasaca, za šta će uskoro biti objavljen novi konkurs za prijem pripravnika.

"Ranije je izvršena analiza kompletnog rada Vatrogasne jedinice i Civilne zaštite, te je ustanovljeno da starosna struktura i broj vatrogasaca nisu zadovoljavajući", rekao je on, te dodao da je početkom 2022. godine raspisan konkurs i primljeno 15 pripravnika, koji su nakon uspješne obuke postali dio Vatrogasne brigade.

"Na moj prijedlog i uz saglasnost gradonačelnika kompletna Vatrogasna brigada je dobila plaćenu pripravnost, a to je ono što je vatrogascima obaveza da 12 sati prije svoje smjene dođu na posao i da rade u slučaju neke veće intervencije", rekao je Babić.

Ističe da je opremljenost Vatrogasne jedinice na visokom nivou.

Govoreći o planovima za naredni period, uz podmlađivanje Vatrogasne jedinice, izdvojio je i plan formiranja operativno-komunikativnog centra Banjaluka, putem kojeg bi se vršio kompletan nadzor grada u vanrednim situacijama.

"Cilj je da se organizuju velike vježbe u školama, da mi forsiramo vježbe i u slučaju požara, zemljotresa ili poplava. Takođe, školama kojima nedostaju hidrantska mreža i PP aparati nabavićemo i donirati tu opremu da bismo podigli stepen protivpožarne zaštite", zaključio je Babić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije