Društvo

Čak 73.066 građana nema za "goli život"

Čak 73.066 građana nema za "goli život"
Čak 73.066 građana nema za "goli život"

BANJALUKA - U RS čak 73.066 građana treće životne dobi nema prihoda ni za goli život, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.

Naime, toliko ih je prošle godine registrovano kao "lica koja nemaju dovoljno prihoda za izdržavanje". Međutim, ono što je još poraznije je činjenica da se u posljednje četiri godine taj broj u prosjeku povećava za 3.000 godišnje.

U banjalučkom Udruženju penzionera kažu da od 36.028 penzionera, koliko ih ima u najvećem gradu RS, veliki procenat prima izuzetno niske penzije koje ne prelaze 210 maraka i njima ne mogu da pokriju ni najosnovnije troškove.

"Zna se koliko košta potrošačka korpa i koliko je ona nedostižna penzionerima. Da bi preživjeli dovijaju se svakako - uz socijalnu pomoć, ishranu u javnim kuhinjama i slično. Nije mali broj onih koji se obraćaju za pomoć za kupovinu lijekova ili odlazak ljekaru jer to sami jednostavno ne mogu platiti", kazao je Nikola Gojković, predsjednik Udruženja penzionera Banjaluka.

Prema njegovim riječima, iz Fonda solidarnosti u koji banjalučki penzioneri, članovi Udruženja, mjesečno izdvajaju po dvije marke, 150 ljudi svakog mjeseca dobije po 50 maraka pomoći. Uglavnom je riječ o starim i nemoćnim, bolesnim članovima čije penzije su izuzetno niske.

U Centru za socijalni rad (CSR) u Prijedoru ističu da je "pritisak" građana koji nemaju sredstava za život i traže njihovu pomoć veliki te da ih posebno zabrinjava činjenica da je među nevoljnicima sve više mladih, radno sposobnih, ali bez ikakve mogućnosti za zapošljavanje.

"Da bi dobili mjesečnu novčanu pomoć koja iznosi 101 marku potrebno je pokrenuti upravni postupak, a kada jednom dobiju to pravo, korisnici ga koriste dok god ispunjavaju uslove", objasnila je Milena Miodragović iz prijedorskog CSR.

Da bi situacija bila još apsurdnija, pravo na novčanu pomoć, prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, imaju samo građani bez ikakvih primanja i oni koje niko ne izdržava. Time nisu obuhvaćeni penzioneri sa najnižom penzijom ili pojedinci koji imaju članove porodice koji se vode da mogu da ih izdržavaju, iako imaju vrlo niske plate.

Podaci javnih kuhinja Crvenog krsta RS, u kojima se trenutno hrani 760 nevoljnika širom RS, pokazuju da nas siromaštvo ozbiljno pritišće. Situacija na terenu je mnogo gora jer je svakodnevno u potrazi za makar jednim toplim obrokom sve više gladnih.

"U Banjaluci pripremamo 430 obroka, u Bijeljini 200, u Bileći dijelimo hljeb i mlijeko za 75 porodica, a u Vlasenici je 60 korisnika. Potrebe su mnogo veće, jer je mnogo gladnih. Korisnici su zadovoljni jer su kuvana jela topla, količine su dovoljne, a u pitanju su mesni obroci", kazali su u Crvenom krstu RS.

Broj građana kojima je potrebna pomoć

2008. - 64.511

2009. - 67.818

2010. - 70.732

2011. - 73.066

(Podaci Republičkog zavoda za statistiku)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije