Svijet

"Crna lista" razbjesnila EU: Lista neosnovna i neopravdana

"Crna lista" razbjesnila EU: Lista neosnovna i neopravdana
"Crna lista" razbjesnila EU: Lista neosnovna i neopravdana

BRISEL - Ruska „Crna lista“ kojom zabranjuje evropskim zvaničnicima da uđu na njenu teritoriju je potpuno je proizvoljna i neopravdana, ocijenjeno je u administraciji EU.

Osim što je objavila imena pojedinaca i diplomata na "crnoj listi", Moskva "nije ponudila nijednu drugu informaciju koja ima legalnu osnovu, kriterijum ili proces koji je doveo do ove odluke", navodi se u saopštenju službe za spoljne poslove EU.

"Smatramo ove mjere potpuno neosnovanim i neopravdanim, naročito zbog toga što nema nikakvog razjašnjenja niti transparentnosti", dodaje se u saopštenju, prenosi AFP.

Ranije danas, Berlin je zatražio od Moskve objašnjenje zbog čega se osmoro njemačkih građana nalazi na "crnoj listi" političara, diplomata i vojnih zvaničnika iz zemalja EU kojima je zabranjen ulazak u Rusiju.

Prema pisanju listova "Bild" i "Frankfurten algenajne cajtung", ruska strana poslala je "crnu listu" na adrese mnogih diplomatskih misija zemalja EU u Rusiji.

Od njemačkih državljana, na listi se nalaze poslanik u parlamentu Karl-Georg Velman, Mihael Fuhs, zamenik šefa frakcije CDU/CSU u nemačkom Bundestagu, kopredsednici grupe Zeleni/EFA u Evropskom parlamentu, Danijel Kon-Bendit i Rebeka Harms, generalni sekretar Savjeta Evrope Uve Korsepius, državna sekretarka za odbranu Katrin Suder, komandant nemačkih Vazduhoplovnih snaga Karl Milner i političar iz stranke CSU Bernd Poselt.

Neki evropski političari, čija su se imena našla na ruskoj "crnoj listi" izjavili su danas da su "ponosni" zbog toga.

Rusija je ovom listom odgovorila na sankcije koje joj je Unija uvela zbog Krima i Ukrajine, rekao je juče premijer Holandije Mark Rute.

Crna lista sadrži između 80 i 90 imena, a napravljena je pošto je EU zabranila ulazak na svoju teritoriju nekim ruski državljanima, poslije pripajanja poluostrva Krim i zbog uloge Rusije u ukrajinskoj krizi.

Ministar spoljnih poslova Finske Timo Soini je izjavio da Ruska “crna lista“ nije iznenađujuća.

"Prisustvo na ovoj listi ne mijenja moju posvećenost narodu Ukrajine", napisala je poslanica u švedskom parlamentu Ana Marija Koraza Bilt na Tviteru.

"Imam više razloga da budem ponosna nego da se plašim...Putinova lista je potvrda da radim dobro kao parlamentarac", dodala je supruga bivšeg šefa švedske diplomaije Karla Bilta.

Bivši ministar spoljnih poslova Češke Karel Švarcenberg, poznat po oštrim kritikama ruske politike prema Ukrajini, takođe je potvrdio da se nalazi na listi i pozdravio takvu odluku, prenio je AFP.

"Kad sam vidio druga imena na listi, ustanovio sam da sam u veoma pristojnoj ekipi. Smatram ovo nagradom", rekao je Švarcenberg za agenciju ČTK.

Među imenima koja su se našla na listi su i Gi Ferhofštat, šef liberalne grupe u Evropskom parlamentu, kao i bivša premijerka Belgije i ministarka kulture Švedske Lena Adelson Liljerot.

"Crnu listu" je među prvima komentarisao premijer Holandije Mark Rute, koji je rekao da ona nije zasnovana na međunarodnom zakonu, da nije transparentna i da bi mogla da se ospori na sudu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije