Hrana i piće

Portret namirnice: Aronija

Portret namirnice: Aronija
Portret namirnice: Aronija

Aronija (Aronia melanocarpa) je bobičasto voće slično borovnici i visokootporno na niske temperature, zbog čega se naziva i sibirska borovnica.

Koristi se za liječenje mnogih bolesti te se ubraja među najpoznatije ljekovite biljke.

Plodovi aronije pomažu kod dječjih bolesti, bolesti jetre i žuči, upala želuca, alergija, kožnih bolesti kao i kod regulisanja krvnog pritiska. Plod te voćke, zbog svojih antioksidativnih svojstava, odličan je za ublažavanje stresa i sindroma hroničnog umora.

Aronija je dospjela u Evropu iz istočnog dijela Sjeverne Amerike. Navodno su je poznavali tamošnji Indijanci, njene plodove su sušili i upotrebljavali za zimske pogače. Aroniju kao hranu i lijek su prvi počeli upotrebljavati sjevernoamerički Indijanci. Zanimljivo je da su nakon černobiljske nesreće ishranom plodovima aronije ublažavali probleme izazvane zračenjem.

Plodovi aronije prerađuju se kao sušeno voće koje je bogato aktivnim materijama vitamina P.

Aronija spada u porodicu ruža. U prirodi aronije je listopadni grm, dva do tri metra visine i 2,5 metara širine. Jedna od glavnih prepoznatljivosti aronije su prelijepi bijeli cvjetovi koji se nalaze na kiticama.

Plodovi su joj bobice koje nisu jestive svježe, jer su gorkog ukusa, ali se često koriste u pripremi vina, džemova, čajeva, sirupa, kompota, likera, i sl. Takođe, koriste se kao začin i boja u pićima i jogurtu. Plodovima aronije se hrane ptice, tako da se njene sjemenke rasprostranjuju i ptičjim izmetom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije