Film i serije

300 novih članova u Američkoj filmskoj akademiji

300 novih članova u Američkoj filmskoj akademiji
300 novih članova u Američkoj filmskoj akademiji

Američka akademija filmskih nauka i umjetnosti, koja početkom svake godine dodeljuje "Oscare", odlučila je da podmladi svoje redove i učini ih raznovrsnijim.

U tom cilju, pozvala je više od 300 profesionalaca sedme umjetnosti da postanu njeni članovi, među kojima ima dosta žena, umjetnika različitog rasnog porijekla, kao i stranaca.

"Film napreduje, a i mi s njim", saopštila je na svojoj internet stranici čuvena američka institucija, koja je već duže vrijeme na meti kritika da je previše "stara, bijela i muška".

Lista umjetnika i filmskih radnika koji su pozvani ove godine da se pridruže organizaciji nikada nije bila duža - sadrži ukupno 322 imena. Poređenja radi, prošle i pretprošle godine je bilo pozvano 270 pojedinaca, a tokom dvijehiljaditih manje od 130.

"Oduševljena sam što je Akademija odlučila da diversifikuje svoje članstvo u pogledu rase, pola, starosti i nacionalnosti", izjavila je predsjednica Čeril But Ajsak, ocijenivši ovaj zaokret kao "normalizaciju".

"LA Times" je izračunao da 23 odsto umjetnika pozvanih ove godine svjedoče o pomenutoj raznolikosti, poput britanskih glumaca Dejvida Ojelova (koji je tumačio Martina Lutera Kinga u "Selmi") i Gugu Mbata-Rou, ili Amerikanca tajvanskog porijekla Džastina Lina.

Među novim članovima je i 28 odsto žena, kao što su glumica Rozamund Pajk i rediteljke Lin Šeldon i Keli Rajhard.

Statistički podaci koje je kalifornijski list objavio 2012. pokazivali su da su članovi Akademije u 97 odsto slučajeva bijelci, a u 77 odsto muškarci, kao i da njihova prosječna starost iznosi 62 godine.

Ove brojke su odavale utisak ovoštale institucije, pune predrasuda, koja ne izražava realnost američkog društva niti sedme umjetnosti.

Benedikt Kambebač, Felisiti Džons, Edi Redmejn, Danijel Redklif, Dev Patel, Džejson Sigel, Kris Pajn, Tom Hardi, Ema Stoun te Elizabet Benks su samo neka od imena koja će imati mogućnost da glasaju za najbolje filmove.

Druga značajna tendencija koja se zapaža jeste internacionalizacija Akademije, koja želi da u svoje redove primi strane filmadžije, umjetnike drugih govornih područja. Među njima su Francuz Fransoa Ozon, Mauritanac Aberahman Sisako, Norvežanin Morten Tildum i Poljak Pavel Pavlikovski.

"Akademija konačno priznaje da njen zadatak nije samo da odaje počast stranim talentima, već i da ih inkorporira", zadovoljno piše "Hollywood Report", iščekujući s nestrpljenjem da vidi uticaj novopridošlica na dodjelu "Oscara".

Akademija, koja će prvi put brojati više od 7.000 članova, postala je otvorenija i raznovrsnija, po ugledu na Sjedinjene Američke Države, zaključuje list.

Američka filmska akademija osnovana je 11. maja 1927. godine, a puni naziv danas glasi Akademija filmskih umjetnosti i nauka (Academy of Motion Picture Arts and Sciences - AMPAS), a sjedište joj se danas nalazi na Beverli Hilsu u Los Anđelesu. Njen prvi predsjednik bio je Daglas Feirbenks. Nagradu "Oscar" Akademija je počela dodjeljivati 1929. godine, odnosno oko dvije godine nakon osnivanja. Tokom 20. vijeka je stekla veliku slavu i dugu tradiciju, a danas se njenim članom može postati samo nakon poziva izdanog od strane Guvernerskog odbora (Board of Governors).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije