BANJALUKA, FOČA - Iz godine u godinu na javnim fakultetima u Srpskoj sve više je stranih studenata, a najviše ih je na studijama medicine, te, kako kažu naši sagovornici, razlozi zbog kojih se odlučuju da studiraju u Srpskoj su kvalitetna nastava, ali i povoljna cijena.
Dario Stanković, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću Banjalučkog univerziteta, kazao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da najveći broj stranih studenata dolazi iz Hrvatske, Indije te Turske.
"Svakako, na Univerzitetu studiraju i strani studenti iz Crne Gore, Azerbejdžana, Bangladeša, Italije, Kanade, Sirije, Austrije, Slovenije, Slovačke, kao i drugih zemalja", kazao je Stanković.
Ističe da su u proteklih nekoliko godina strani studenti iskazali najveće interesovanje za upis na Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci, a riječ je o studentima iz azijskih zemalja kao što su Turska, Indija i Bangladeš.
"Na Univerzitetu u Banjaluci studira veliki broj studenata iz Srbije, ali oni imaju isti status kao studenti iz Republike Srpske, te se ne evidentiraju kao strani studenti", kazao je Stanković.
Kako je pojasnio, to znači da oni mogu da ostvaruju ista prava kao i domaći studenti kada je riječ o visini školarine, te mogu da se upisuju u kategorije studenata: budžet, vanredni i samofinansirajući studenti.
"Ovakav status za studente sa prostora Srbije je moguć na osnovu Sporazumu o specijalnim i paralelnim vezama Republike Srpske i Republike Srbije. Ista situacija je i sa studentima iz Srpske, koji se odluče da studiraju na javnim univerzitetima na teritoriji Republike Srbije", zaključio je Stanković.
Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci, kazao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da već tri godine na Medicinskom fakultetu postoji program studiranje medicine na engleskom jeziku.
"Unazad tri godine dolazili su nam studenti iz različitih krajeva svijeta, te mi trenutno imamo negdje oko 180 upisanih studenata koji slušaju studije medicine na engleskom jeziku. Najviše ih je iz Indije, negdje oko 140", kazao je Škrbić.
Ističe da su u protekle dvije generacije imali 30 studenata iz Turske, dva iz Azerbejdžana, Italije, Njemačke i Slovenije po jednog.
Kako je objasnio, razlog zbog čega strani turisti dolaze u Banjaluku je to što su ponudili studiranje na engleskom jeziku.
"Možemo biti jako zadovoljni, ali vidimo da su i studenti jako zadovoljni i kvalitetom nastave, ali i načinom pristupanja nastavi", kazao je Škrbić.
Kako je istakao, naši gradovi su otvoreni prema stranim studentima i mnogo ljudi govori engleski jezik na ulicama, u javnim ustanovama, kao i u restoranima.
Dejan Bokonjić, dekan Medicinskog fakulteta iz Foče, rekao je za "Nezavisne novine" da na Medicinskom fakultetu studira 450 mladih iz 29 zemalja.
"Najviše studenata je iz Indije, zatim iz Turske, Italije, Njemačke", kazao je Bokonjić i dodao da studenata ima i iz Egipta, Somalije, Tunisa, Nigerije, Gane, Sirije, Bangladeša, Grčke, Slovenije, Ukrajine, Švedske, Austrije, Japana, Filipina, Malezije, Velike Britanije, SAD, Francuske, Slovenije, Srbije.
Kako je rekao, razlog zbog kojeg se strani studenti odlučuju da studiraju u Srpskoj su upravo niske cijene školarine u odnosu na druge zemlje.
"Jedan od razloga je i to što je sigurno kvalitetna nastava koju im mi pružamo: veliki broj studenata dolazi jer im je neko preporučio", istakao je Bokonjić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.