Sportovi na vodi

Bh. plivači doplivali do 11 medalja

Plivači Bosne i Hercegovine osvojili su 11 medalja na Balkanskom juniorskom prvenstvu koje je održano u protekli vikend u Sarajevu. Bogatiji su za jedno zlato koje je osvojila Emina Pašukan, za pet srebrnih i pet bronzanih medalja.

U nedjelju naveče, tokom posljednjeg dijela takmičenja, na bazenu "Otoka" Pašukanova je osvojila srebro na 50 metara prsno (32,58 sekundi), Hena Mišić srebro na 100 metara leđno (1:04,45), a Aleksa Krminac je sjajnom trkom na 100 metara leđno osvojio svoju prvu individualnu medalju, ali i prvi balkansku medalju za Olimp – bronzanu (58,66). Prethodno je Pašukanova osvojila zlato na 200 m prsno, srebro na 100 m prsno, te bronzu u štafeti 4x100 metara mješovito sa Mešićevom, Tarin Husić i Nejlom Karić. Marko Kovačić je u disciplini 100 metara slobodno osvojio srebro, baš kao i Mešičeva na 50 m leđno. Karićeva je bogatija za bronzu u trci na 800 metara, bronzu je osvojio i Amar Šapčanin na 200 metara prsno, kao i Krminac, Šapčanin, Amer Voljevica i Kovačić u štafeti 4x100 metara mješovito.

Najuspješniji po statistici medalja među 12 selekcija su Slovenci sa 29 odličja (10 zlatnih, osam srebrnih, 11 bronzanih), a slijede Rumunija (10-6-6), Bugarska (7-7-1), Turska (3-5-8), Moldavija (3-0-0), Srbija (2-6-6), Kipar (2-1-1) i BiH (1-5-5).