Atletika

Berhane i Nadolska pobjednici su 23. Vidovdanske trke u Brčkom

Afeverki Berhane iz Eritreje i Poljakinja Karolina Nadolska pobjednici su 23. Vidovdanske trke u Brčkom, a direktor trka Borislav Đurđević dao je desetku za cjelokupni događaj.

Berhane je u subotu 10.000 metara istrčao za 29,07 minuta, a tempo je povećao posljednja tri kilometra. Pratio ga je Rumun Nikolae Soare sve do posljednjih 500 metara (29,19), dok je treći kroz cilj prošao Marokanac Murad Marofit (29,44 minuta. Berhane, prvi Eritrejac koji je pobijedio u Brčkom, izjavio je da je uživao u trci, ali da su ga vrućina i vlažnost spriječili da bude brži.

Najbrži bh. atletičar bio je Osman Junuzović na osmom mjestu (32,27).  Nadolska je pobijedila s vremenom 33,48 minuta, a iza nje kroz cilj su prošle Bjeloruskinja Katsiarina Karnejenka (33,57) i Marokanka Sukaina Atanane (34,11). Bh. olimpijka Lusija Kimani je bila 13. (37.41).

"Zadržali smo se u Svjetskoj ligi što je važno, ne samo za nas, već i za region. Takmičari su bili odlični, cure su odlučno trčale u teškim uslovima. Bila je velika vlažnost vazduka i visoka temperatura, ali bile su odlične. Odličan je bio je Brhane pred kojim je sjajna karijera, veliko iznenađenje je Saore iako se godinu dana pripremao za ovu trku", rekao je Borislav Đurđević direktor Vidovdanske trke.

Vidovdanska trka je ujedno bila i Balkansko prvenstvo. Soareu je pripalo zlato, bronza je otišla Bugarinu Joli Nikolovu, a Junuzović je bio treći, dok je kod atletičarki Srpkinja Teodora Simović pobijedila ispred Rumunki Roksane Elizabete Barke i Kristine Simion. Kimanijeva je bila šesta.

Ulicama Brčkog trčalo je više od 4.000 ljudi iz 30-ak zemalja, a iz AK Prnjavor je saopšteno da je klub bio najuspješniji sa šest zlatnih, srebrnom i bronzanom medaljom.

"Nastupali su osnovci i srednjoškolci, bila je trka u invalidskim kolicima, imali smo i Trku zadovoljstva u kojoj su svi bili pobjednici, a imali smo i takmičenje u puzanju beba, bubamara, cicibana... Bio je ovo festival atletike i sporta. Ponosni smo na trku, a ponosan je IAAF čiji su nam predstavnici rekli da je Vidovdanska trka zbog djece jedina na svijetu koja ima dušu. Događaj je bio za čistu desetku", istakao je Đurđević.

Đurđević je dodao da je u organizaciji učestvovalo oko 600 ljudi i zahvalio se svim gradskim službama, policiji Distrkta Brčko i RS koji su doprinijeli da trka bude na vrhunskom nivou.