TREBINJE - Profesionalni instruktori moto-vožnje iz Moto-kluba МК Bezbjednost i "Noćni vukovi Republike Srpske" organizovali su, u saradnji sa trebinjskim Moto-klubom TNT i uz finansijsku podršku Gradske uprave, dvodnevni moto-trening o bezbjednoj vožnji.
Cjelokupan projekat koji je realizovan proteklog vikenda na poligonima bivše vojne kasarne podrazumijevao je obuku svih vozača mopeda i motocikala koji su to htjeli u praktičnom i teoretskom znanju iz motociklizma.
"Naša ciljna grupa su, osim aktivnih vozača motora, bila i djeca, odnosno tinejdžeri koji voze skutere i motore, koji su učesnici u saobraćaju, a nemaju nikakvo iskustvo u moto-sportu, kako bi se obučili da pravilno voze svoje dvotočkaše u onom smislu u kojem nemaju obuku prilikom polaganja vozačkih ispita", kaže Vladimir Lučić, član Moto-kluba "Noćni vukovi RS".
Njegov kolega Vitomir Golušin, autor projekta "Trening bezbjedne vožnje", dodaje da je trening bezbjedne vožnje bio, u stvari, niz iskustava bajkera koji su dugo na drumovima.
"Sva ta iskustva su sublimirana u jedno dobro predavanje i niz dobrih vježbi koji su predstavljali skup simulacija nezgodnih trenutaka u vožnji, jer je vožnja u stvari zanat kojim se uči tehnika upravljanja motociklom", napomenuo je Golušin.
Dugogodišnji motociklista i član Moto-kluba TNT Dragan Kukurić Kukac kaže da je mnogo naučio na pomenutom treningu i pored dugogodišnjeg iskustva.
"Imam višedecenijsko iskustvo u vožnji i svašta sam doživio, dobro i loše, ali sam nakon ovog treninga shvatio da sam mnoge stvari u vožnji motocikla radio pogrešno, pa sam tek nakon ovih treninga uvidio gdje sam nekada griješio, zbog čega bih volio da se ovo ponovi kako bi se na tuđim greškama učili prvenstveno mlađi bajkeri i učesnici u saobraćaju", navodi Kukurić.
Nakon treninga je za instruktore i trebinjske bajkere gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić organizovao prijem u Gradskoj upravi, kako bi se sumirali rezultati i uvidjelo gdje se u budućnosti može postići napredak.
"Mi smo zbog bezbjednosti naših sugrađana, ali i bezbjednosti velikog broja turista koji nam dolaze, organizovali ovaj trening i trudićemo se da i u budućnosti iniciramo i podržimo ovakve i slične projekte, jer je cilj i meni, kao gradonačelniku, ali i svim nadležnim službama, što bezbjednija vožnja, naročito u ljetnim mjesecima, kada je na našim putevima mnogo dvotočkaša", mišljenja je Ćurić.
Projektom "Trening bezbjedne vožnje" bile su obuhvaćene i susjedne opštine Herceg Novi i Nikšić.