Njemac Sebastian Vetel, vozač Red Bula, pobjednik je Velike nagrade Malezije. Na drugom mjestu je završio Mark Veber iz iste ekipe, a treći je Niko Rosberg.
Dva su bolida Red Bula tako potvrdila dobre kvalifikacije održane po kiši u subotu. Ovog puta kiša nije unijela dramu u trku, a Vetel je nakon dvije trke koje je bio u vodstvu i dva pol-pozicije konačno uspio zavrsiti trku, dok je Veber pol-poziciju iskoristio za rezultat sezone, drugu stepenicu pobjedničkog postolja.
"Kakav krasan dan za našu ekipu i napokon i za mene samoga", izjavio je nakon pobjede na Velikoj nagradi Malezije Red Bulov F1 pilot Sebastian Vetel.
Nakon četvrtoga mjesta u Bahreinu i odustajanja u Australiji ponajveći kandidat za ukupni naslov svjetskog prvaka napokon je imao bolid koji je posao odradio dobro, a i sam je sigurno kontrolisao trku koja ga je gurnula na dva boda od ukupno vodećeg Ferarijevog Felipea Mase.
Vetel je na startu pretekao klupskog kolegu Vebera i zadržao vodeće mjesto do kraja trke.
"Ovdje smo da se borimo i siguran sam da bi i Mark to isto učinio u mojoj poziciji", prokomentarisao je Vetel preticanje klupskog kolege na startu.
"Presudio je dobar start u trku, znao sam da mogu dobro krenuti, a nadalje je sve zavisilo o kontrolisanju suparnika. Bilo je vruće na stazi i prizivao sam kišu koja će nas malo rashladiti, no i ovako je ispalo izvrsno. Pogotovo što je i Mark donio pregršt bodova za naš tim ", zaključio je Vetel.
Treće mjesto u nedjelju pripalo je Niki Rosbergu, što je Mercedes GP-u prvo postolje ove sezone, a ujedno Rosbergu treći uzastopni rezultat bolji od klupkog kolege Mihaela Šumahera, koji je morao odustati zbog kvara na motoru nakon samo 11 krugova.
U nedjelju je itekako profitirao i Ferarijev Felipe Masa. Klupski kolega Fernando Alonso morao je odustati krug prije kraja trke što je u kombinaciji s Masinim sedmim mjestom bilo dovoljno Brazilcu za preuzimanje vodstva u ukupnom poretku vozača.
Spomenimo i hrabru i dobru vožnju Luisa Hamiltona. Svjetski prvak iz 2008. startao je kao 20. u trku i na kraju osvojio šesto mjesto.
Prvo mjesto u konkurenciji konstruktora i dalje je u vlasništvu Ferarija, no Meklarenov tim smanjio je taj zaostatak na deset bodova (76-66).
Velika nagrada Malezije, rezultati:
- 1. Sebastian Vetel RBR-Reno 1h33:48.412
- 2. Mark Veber RBR-Reno +4.8
- 3. Niko Rosberg Mercedes GP +69.5
- 4. Robert Kubica Reno +18.5
- 5. Adrian Sutil Fors Indija-Mercedes +21.0
- 6. Luis Hamilton MekLaren-Mercedes +23.4
- 7. Felipe Masa Ferari +27.0
- 8. Dženson Baton MekLaren-Mercedes +37.9
- 9. Džejmio Alguersuari STR-Ferari +1:10.6
- 10. Niko Halkenberg Viliams-Kosvort +1:69.
Ukupni poredak vozača:
- 1. Felipe Massa (Bra / Ferrari) 39 bodova
- 2. Fernando Alonso (Špa / Ferari) 37
- 3. Sebastian Vetel (Njem / RBR-Reno) 37
- 4. Dženson Baton (VB / MekLaren-Mercedes) 35
- 5. Niko Rosberg (Njem / Mercedes GP) 35
Ukupni poredak konstruktora:
- 1. Ferari 76 bodova
- 2. MekLaren 66
- 3. RBR-Reno 61
- 4. Mercedes GP 44
- 5. Reno 30