Analize

Ovo su najprofitabilnije aviokompanije na svijetu

Ovo su najprofitabilnije aviokompanije na svijetu
Foto: Pixabay/Ilustracija | Ovo su najprofitabilnije aviokompanije na svijetu
T.R.

Devet najprofitabilnijih aviokompanija na svijetu ostvarilo je ukupnu neto dobit od 25,11 milijardi dolara, odnosno oko 22 milijarde evra, prema posljednjim godišnjim finansijskim rezultatima.

Na vrhu liste drugu godinu zaredom nalazi se Emirates, ali analitičari upozoravaju da ovi podaci prikazuju stanje u industriji prije nego što je sukob na Bliskom istoku značajno promijenio tržišne okolnosti.

Analizu je objavila investiciona kompanija One Investments iz Dubaija, na osnovu neto dobiti aviokompanija.

Emirates ubjedljivo prvi

Emirates je prijavio rekordnu neto dobit od 5,4 milijarde dolara, odnosno 4,7 milijardi evra, što je najbolji rezultat u istoriji kompanije, ali i jedan od najboljih u istoriji avio-industrije.

Predsjednik kompanije, šeik Ahmed bin Saeed Al Maktoum, naveo je da je rezultat ostvaren uprkos velikim izazovima u završnici izvještajnog perioda, kada je zbog sukoba na Bliskom istoku dolazilo do zatvaranja dijela vazdušnog prostora.

Na drugom mjestu nalazi se Delta Air Lines sa pet milijardi dolara (4,3 milijarde evra), ispred United Airlinesa, koji je ostvario dobit od 3,4 milijarde dolara (oko tri milijarde evra).

Evropski i azijski prevoznici među najuspješnijima

Među evropskim kompanijama najuspješniji je Rajaner (Ryanair), koji je u poslovnoj godini zaključno sa martom ostvario dobit od 2,26 milijardi evra, što predstavlja rast od 40 odsto, prije svega zahvaljujući višim cijenama avio-karata.

Turkish Airlines ostvario je približno 2,4 milijarde dolara (2,1 milijardu evra), uz rekordne prihode, iako mu je neto dobit bila nešto niža nego godinu ranije.

Na listi se nalaze i:

  • Singapore Airlines – 2,1 milijarda dolara (1,8 milijardi evra)
  • Qatar Airways – 1,94 milijarde dolara (1,7 milijardi evra)
  • Cathay Pacific – 1,27 milijardi dolara (1,1 milijarda evra)
  • ANA (Japan) – oko 1,1 milijarda dolara (963 miliona evra)

Poseban slučaj Singapore Airlinesa

Rezultat Singapore Airlinesa uključuje jednokratnu računovodstvenu dobit od oko 800 miliona dolara, nastalu nakon spajanja Air Indije i Vistare.

Bez tog jednokratnog efekta, osnovna dobit kompanije iznosila bi oko 1,3 milijarde dolara, odnosno približno 1,1 milijardu evra.

Zašto nema Lufthanse i British Airwaysa?

Na listi nisu zastupljene velike evropske grupacije poput Lufthansa grupe i IAG-a, kojem pripada British Airways.

Razlog je to što analiza obuhvata pojedinačne aviokompanije, a ne holding kompanije koje posluju kroz više avioprevoznika.

S druge strane, Emirates Group i Qatar Airways Group objavljuju objedinjene rezultate koji se uglavnom odnose na jednog avioprevoznika, zbog čega su uključeni u rangiranje.

Sukob na Bliskom istoku mijenja prognoze

Analitičari upozoravaju da rekordni rezultati predstavljaju sliku industrije prije nego što su sukobi na Bliskom istoku počeli ozbiljnije da utiču na avio-saobraćaj.

Qatar Airways je već osjetio posljedice zatvaranja vazdušnog prostora, dok je Emirates zbog poremećaja prevezao oko jedan odsto manje putnika.

Dodatni problem predstavlja rast cijene avionskog goriva, koje je prošle godine činilo oko 25,8 odsto operativnih troškova aviokompanija. Nakon poremećaja plovidbe kroz Ormuski moreuz, cijena goriva je naglo porasla.

Međunarodno udruženje za vazdušni saobraćaj (IATA) upozorilo je da bi zbog rasta troškova i geopolitičke nestabilnosti globalna dobit aviokompanija ove godine mogla biti znatno niža.

Rajaner je, zahvaljujući ranije ugovorenim cijenama goriva, zaštitio oko 80 odsto svojih potreba po cijeni od oko 67 dolara za barel, ali je uprkos tome odbio da objavi finansijsku prognozu za narednu godinu, navodeći neizvjesnost na tržištu, prenosi Euronews.

Najčitanije