Privreda

Amazon ponovo pod istragom u Italiji

Amazon ponovo pod istragom u Italiji
Foto: Nezavisne/Arhiva/Ilustracija | Amazon ponovo pod istragom u Italiji

RIM - Italijansko državno tužilaštvo pokrenulo je istragu kako bi utvrdilo dijeli li Amazon odgovornost za neplaćanje PDV-a u online prodaji, koje je državnom budžetu uskratilo 1,2 milijarde evra prihoda, rekla su u petak dva upućena izvora.

U fokusu su istrage milanskog ureda državnog tužioca i poreske policije trojica menadžera i evropski ogranak Amazona sa sjedištem u Luksemburgu, zbog moguće poreske prevare u online prodaji u Italiji u razdoblju od 2019. do 2021. godine, rekli su izvori u petak.

Uzevši u obzir kazne i kamate, Amazonu bi ukupan račun mogao narasti na tri milijarde evra. Prema izvorima, Amazonov algoritam omogućuje prodavačima izvan EU, uglavnom Kinezima, da prodaju robu u Italiji ne otkrivajući identitet, što im omogućuje da izbjegnu plaćanje poreza na dodanu vrijednost (PDV).

Prema italijanskim zakonima, odgovornost za neplaćanje PDV-a snosi i posrednik čiju platformu za online trgovinu prodavač izvan EU koristi. Amazon nije odmah odgovorio na Reutersov upit da komentariše informaciju o istrazi.

U julu prošle godine italijanska finansijska policija preventivno je bila zaplijenila oko 121 milion evra italijanskog ogranka Amazona na temelju istrage državnog tužitelja o mogućoj poreskoj prevari i izrabljivanju radnika, prenosi Seebiz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije