Privreda

Deficit premašio dva miliona KM

Srna

BANJALUKA - Spoljnotrgovinski deficit RS u prvih 11 mjeseci ove godine dostigao je nešto više od dva miliona KM, objavio je juče Zavod za statistiku RS.

Obim spoljnotrgovinske razmjene RS u pomenutom periodu iznosio je 5,7 miliona KM, od čega se na uvoz odnosi 3,8 milijardi, a na izvoz 1,8 milijardi KM, čime je pokrivenost uvoza izvozom 46,7 odsto.

Direktor Zavoda za statistiku RS Radmila Čičković je istakla da je izvoz RS u novembru ove godine iznosio je 146,8 miliona, dok je vrijednost uvoza u istom mjesecu iznosila 331,2 miliona KM. Ona je dodala da je u novembru u odnosu na oktobar uvoz usporio za 17,7 odsto, a izvoz za 12,5 odsto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS godišnja inflacija od novembra 2007. do novembra 2008. godine iznosila je 5,1 odsto, dok je novembarska prosječna neto plata 790, a bruto plata 1.187 KM.

"Prosječna isplaćena neto plata u novembru ove godine u odnosu na oktobar nominalno je veća za 0,8 odsto, a realno za 1,5 odsto, dok je u odnosu na prosječnu isplaćenu neto platu u 2007. godinu nominalno veća za 35,1 odsto, a realno za 25 odsto", istakla je Čičkovićeva.

Ona je naglasila da je najviša prosječna neto plata u novembru od 1.218 KM isplaćena u oblasti finansijsko posredovanje, a najniža prosječna primanja od 475 KM imali su zaposleni u hotelima i restoranima.

Prema njenim riječima, industrijska proizvodnja ostvarena u novembru ove godine veća je za 36,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je industrijska proizvodnja u prvih 11 mjeseci ove godine porasla za 8,8 odsto u poređenju s istim lanjskim razdobljem.

"Rast proizvodnje trajnih proizvoda iznosio je 31,5 odsto, energije 23,5 odsto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju 4,1 odsto, intermedijarnih proizvoda za 3,4 odsto, dok je proizvodnja kapitalnih proizvoda manja za 11 odsto", rekla je Čičkovićeva.

Najčitanije