Privreda

Okrugli sto za privrednike iz dijaspore: PDV i ćirilica prepreke za ulaganje

Okrugli sto za privrednike iz dijaspore: PDV i ćirilica prepreke za ulaganje
Foto: N.N. | Okrugli sto za privrednike iz dijaspore: PDV i ćirilica prepreke za ulaganje

DOBOJ - Plaćanje PDV-a i upotreba jednog od dva zvanična bh. pisma su najveći problemi s kojima smo se susreli kada smo odlučili da ulažemo u naše selo, poručili su investitori iz Švajcarske, koji su se u petak odazvali na okrugli sto za privrednike iz dijaspore, koji je organizovala lokalna vlast u Doboju.

"Najveći problem je bila ćirilica, da vam iskreno kažem, pošto mi to ne učimo tamo, ali sreća naš advokat nam je sve to prevodio, sve nam objašnjavao...", kaže Marica Gojković.

Ona je sa suprugom u selu Bušletić pokrenula proizvodnju pločastog namještaja, nabavila je najmodernije mašine vrijedne 200.000 evra, te zaposlila tri radnika, ali se iznenadila kada je na iste te mašine morala da plati PDV.

"To nam nije bilo u redu, da moramo da platimo PDV da bismo ih mogli uvesti. To za nas u Švajcarskoj uopšte nije normalno. Znači, ako investiraš u nešto, PDV koji se treba i tako i tako povratiti, ne treba se uplatiti", kazala je Gojkovićeva, te dodala da, i pored prepreka, imaju namjeru da prošire proizvodnju i uposle još radnika.

Zbog papirologije dijaspora se ne odlučuje lako da ulaže u svoj kraj, smatra Jasna Jašarević iz Švedske.

"U zemlji u kojoj žive takve stvari idu za dva minuta, koliko treba da se to ispiše na kompjuteru, i ti dobiješ povratnu informaciju da je završeno. Čovjek se stoga ne odlučuje na tako veliki korak, na tako veliki projekt", navodi Jašarevićeva.

Sa druge strane, Murvet Bajraktarević, predsjednik Skupštine grada Doboja, kaže da što se tiče papirologije, sada uopšte nema problema.

"Kada nam dođe subjekat sa zahtjevom da bi otvorio firmu, ako su papiri uredni, dakle ako nisu manjkavi, ako je riješeno imovinsko stanje zemljišta, ako su dobri gruntovnica i katastar, on to može da riješi za 24 sata", uvjerava Bajraktarević.

On navodi da se od januara u Kancelariju za dijasporu javilo petnaestak potencijalnih investitora koji bi željeli da pokrenu proizvodnju u metalskom sektoru, ali od lokalne zajednice traže prostore veličine od pet do deset hiljada kvadratnih metara, što im trenutno ne mogu ponuditi, jer u Doboju ne postoji industrijska zona.

"Veoma brzo će biti riješeno pitanje industrijske zone. Napravili smo dobar kontakt s Vladom RS, gdje ćemo doći do rješavanja po pitanju zemljišta između stare zadruge, to je na Rudanci i na Putnikovom brdu, i ovdje u Barama, gdje možemo jednostavno da ponudimo ljudima prostor, a mi ćemo da uredimo infrastrukturu", najavio je Bajraktarević, te istakao da u inostranstvu živi više od 30.000 Dobojlija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije