BANJALUKA - Većina privrednih grana u RS bilježi pozitivne pomake, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Građevinarsto, poljoprivreda, industrija, saobraćaj, turizam i trgovina neke su od oblasti koje su u oktobru, posljednjem mjesecu za koji postoje zvanični podaci, doživjele procvat u poređenju sa ranijim periodom.
Tako je vrijednost izvršenih građevinskih radova u desetom mjesecu, u odnosu na septembar, veća za 24,8 odsto.
Pomake bilježi i industrijska proizvodnja koja je u oktobru ove u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju u prošloj godini veća za 10,8 odsto. Osim toga, prema podacima Republičkog zavoda za statistuku, proizvodnja šumskih sortimenata u prvih deset mjeseci ove, u odnosu na isti period 2010. godine, veća je za 11,1 odsto.
Ohrabruje i činjenica da blago raste prodaja poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama, koja je, u poređenju sa septembrom, u oktobru u RS bila "teža" za 42.067 KM.
Da se trgovina konačno "diže na noge" pokazuje i pozitivnija robna razmjena RS sa inostranstvom, jer je izvoz u prvih deset mjeseci ove godine povećan za 18,5 odsto, dok je promet u trgovini na malo u RS u oktobru, u odnosu na mjesečni prosjek prošle godine, bio veći za 13 odsto.
Optimistični podaci dolaze i iz pojedinih oblasti saobraćaja, pa je tako u gradsko-prigradskom saobraćaju, tokom jula i septembra ove u odnosu na isti period 2010. godine broj prevezenih putnika autobusima veći za 6,1 odsto.
Broj noćenja turista u oktobru u RS, u poređenju sa 10. mjesecom prošle godine, veći je za 8,6 odsto, s čime se slažu i turistički radnici, pa su nam tako u Turističkoj organizaciji Banjaluke (TOBL) potvrdili da se na području tog grada povećava broj gostiju, a naročito noćenja.
"Prisustvovali smo značajnom broju evropskih sajmova, gdje smo promovisali turističku ponudu Banjaluke", rekao je Ostoja Barašin, direktor TOBL, navodeći neke od razloga zbog kojih je povećan broj turista.
Poslodavci i sindikalci, međutim, statistiku tumače sa rezervom. Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, naglašava da u statističke podatke "ne treba sumnjati, ali im ne treba previše ni vjerovati".
"Opšta situacija u RS nije toliko optimistična. Građani nemaju dovoljno novca, pa zato pada potrošnja, a samim tim još dugo neće biti zahvalno biti poslodavac u RS", kaže Milić.
Miloš Todorović, član Udruženja ekonomista RS - SWOT, navodi da ekonomski parametri pokazuju tek blagi oporavak privrede.
"Ja bih, zapravo, prije rekao da je riječ o stagnaciji, nego o rastu, jer je stanje u tom segmentu slično prošlogodišnjem", smatra Todorović.