Tržište

Deficit u razmjeni na decenijskom minimumu

Deficit u razmjeni na decenijskom minimumu
Foto: N.N. | Deficit u razmjeni na decenijskom minimumu

BANJALUKA - Spoljnotrgovinski deficit Republike Srpske za prvih šest mjeseci je najmanji u posljednjih deset godina, pokazuju zvanični podaci.

Naime, izvoz je u tom periodu iznosio 1,8 milijardi KM, a uvoz 2,35 milijardi KM, čime je napravljen rekordno nizak deficit za prvo polugodište od 543,2 miliona maraka, s pokrivenošću izvoza uvozom od 76,9 odsto.

Izvoz je pao za jedan procenat, ali je uvoz smanjen za čak šest odsto. Ako se uzme prva polovina 2018. godine, spoljnotrgovinski deficit je manji za 156,2 miliona KM.

Saša Stevanović, doktor ekonomskih nauka, kaže kako je to iznos dodatnog ekonomskog rasta Republike Srpske u 2019. godini.

Dodaje kako se ovi pokazatelji mogu tumačiti kao pozitivan signal i rast domaće agregatne tražnje iz komponente odnosa RS s inostranstvom.

Prema njegovim riječima, ukoliko se ovi trendovi nastave, to će predstavljati značajan doprinos ekonomskom rastu Republike Srpske.

"Raduje činjenica da je izvoz manji za samo 1%, a uvoz za čak 6%. To je posljedica usložnjavanja trgovinskih odnosa u svijetu, ali i pokazatelj manje elastičnosti izvoza u odnosu na uvoz. Takođe, jedna bitna činjenica je da se rast lične potrošnje u RS izazvan povećanjem fonda plata u većoj mjeri usmjerava na unutrašnje tržište, tako da možemo govoriti o naznakama da se porast ličnih dohodaka u Republici Srpskoj usmjerava na potrošnju prema domaćim subjektima ekonomije RS", kaže Stevanović.

U Privrednoj komori Republike Srpske kažu kako je dobro što se deficit smanjuje, ali da nije dobro što se bilježi pad izvoza.

"Pad izvoza je posljedica manje tražnje domaćih proizvoda na našim glavnim izvoznim tržištima, a što je direktno uticalo i na pad prerađivačke industrije. Zbog toga moramo više raditi na konkurentnosti naših proizvoda", kazali su u Komori.

Iako pad uvoza izgleda optimistično, oni sumnjaju kako je to rezultat manjeg uvoza repromaterijala zbog nešto slabije privredne aktivnosti domaćih kompanija.

"U prvom polugodištu imamo kašnjenja u sektoru šumarstva, a loše rezultate je imala i 'Elektroprivreda RS'. Sa druge strane, Rafinerija nafte u Brodu ne radi, kao ni tvornica duvana. Sve se to direktno odrazilo na poslovanje privrede u ovoj godini", rečeno je u Komori za "Nezavisne".

Inače, pozitivna kretanja u spoljnotrgovinskoj razmjeni su nastavljena i u sedmom mjesecu.

U periodu januar - jul 2019. godine deficit je iznosio 634,60 miliona maraka, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 77,2%. Izvoz je smanjen za jedan odsto, dok je uvoz smanjen za 9,3 procenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije