Tržište

Doktor nauka sa Oksforda: Cijene akcija na američkim berzama nisu realne

Doktor nauka sa Oksforda: Cijene akcija na američkim berzama nisu realne
Foto: Printscreen/Video/HRT | Doktor nauka sa Oksforda: Cijene akcija na američkim berzama nisu realne

Vuk Vuković, ekonomista, doktor nauka sa Oksforda i vlasnik hedž fonda "Oraclum Capital", gostovao je u emisiji "1 na 1" na HRT-u, gdje je komentarisao Trampa i njegove carine, smisao njegove ekonomske protekcionističke politike, ko zapravo finansira američki javni dug, može li se Amerika ponovo uzdići sa Trampom ili bez njega, i kakva je veza inflacije i usporavanja ekonomije.

"Teško je naći racionalnost u pristupu, naravno, netko ima različite pregovaračke stilove, ali trebamo razmišljati o konačnom cilju, što oni žele i zašto su te carine uvedene. Ideja je povratak proizvodnje u Ameriku u tim industrijama koje su zamijenile automatizacija i robotizacija i da se ti poslovi vrate u Ameriku. Međutim, smatram da to nije realno, a pogotovo ne ovakvom ekonomskom politikom", ističe Vuk Vuković za HRT.

Financial Times je tokom vikenda objavio grafikon u kojem je ljude pitao da li misle da bi Americi bilo bolje kada bi se proizvodnja vratila u zemlju. 

Većina smatra da bi, kaže Vuković. Međutim, drugo pitanje je – da li bi oni radili u tim fabrikama? Tu je veoma mali broj odgovorio sa "da". Ako gledamo po starosnim grupama, gotovo niko rođen posle 1980. godine ne bi radio u fabrikama, smatra Vuković.

Automatizacija, a ne outsourcing, glavni razlog gubitka poslova

"Puno ljudi je izgubilo posao u proizvodnji u Americi, to je proces koji je trajao 40 godina, a događa se, prije svega, zbog tehnološke revolucije. Osim toga, mnoga istraživanja našla su automatizaciju i robotizaciju kao glavni razlog. Da, radnici u tradicionalnim proizvodnim zanatima su izgubili puno poslova i nisu se snašli u novoj ekonomiji", navodi Vuković.

Što se tiče protekcionizma, on nikada nije bio od koristi, smatra Vuković. 

Slobodna trgovina je uvijek donosila prednosti – Evropska unija je najbolji primer.

"Hrvatska je najbolji primjer toga. Koliko smo napredovali kao društvo nakon ulaska u Europsku uniju", kaže on.

Ističe da je sve to posljedica slobodne trgovine unutar Evropske unije.

"SAD ima najveći deficit na svijetu i najveći je dužnik"

"U sustavu razvoja koji je Amerika imala, dakle to je zemlja s najvećim trgovinskim deficitom na svijetu i najveći dužnik na svijetu, sustav postoji zato što Amerika uz to ima najveću kapitalizaciju tržišta na svijetu i najjače tržište dionica na svijetu. Istovremeno ima neograničenu potražnju za svojim dugom. Dakle, američki dug koji oni tiskaju je svima nama drugima koji ga kupujemo imovina", kaže Vuković.

Dodaje da ako Amerika, sa Trampovom idejom i politikom, želi da napravi potpuni preokret i pretvori se u zemlju sa trgovinskim suficitom, tada će kapital izlaziti iz Amerike, što znači da više nećemo moći da opravdamo toliku tržišnu kapitalizaciju.

"Nije realno da je njihovo tržište toliko, da su cijene dionica tolike kolike jesu. S druge strane, ne možemo očekivati ogromnu potražnju za dugom. Sada je visoka razina javnog duga, a ako odjednom pada potražnja za tim dugom, kamate mogu samo rasti. Mislim da je dugoročno puno opasnije napraviti prevrat", zaključuje Vuković, prenosi Index.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije