ZAGREB - Prema podacima kojima raspolažu evropski statističari, od decembra 2023. do decembra 2024. cijena ribe i morskih plodova najviše je skočila upravo u Hrvatskoj, te Portugalu - za čak osam odsto.
Po poskupljenjima slijede Bugarska (sedam posto), Norveška (šest posto) te Španija i Nizozemska (pet posto).
Cijene ribe i morskih plodova nisu se mijenjale tokom 2024. godine u Litvaniji, Slovačkoj, Austriji, Njemačkoj i Francuskoj.
Zanimljivo, plodovi mora i riba protekle godine pojeftinili su u Irskoj, Švedskoj, Estoniji, Sloveniji i Češkoj za jedan posto te u Švajcarskoj za dva odsto.
Iako je Hrvatska zemlja koja geografski dodiruje more, očito je da im je proizvodnja jedva dovoljna za pokrivanje vlastitih potreba, naročito u turističkoj sezoni.
Naime, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, tokom 2022. godine ponuda ribe na tržištu, bez potrošnje turista, iznosila je 93.936 tona, a u 2023. godini zabilježen je pad od šest posto, na 88.629 tona.
Tome je, navode iz Ministarstva, doprinijelo smanjenje ponude svježe i rashlađene ribe, prvenstveno zbog smanjenja iskrcaja male plave ribe.
Gledajući pak potrošnju po glavi stanovnika, takođe se vidi pad. Prosječni građanin tokom 2022. konzumirao je 24,36 kilograma ribe i morskih plodova, a godinu kasnije svega 22,96 kilograma.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.