SARAJEVO, BANJALUKA - Ključne aktivnosti koje bi dodatno pomogle u smanjenju udjela crnog tržišta duvana i duvanskih proizvoda u BiH uključuju modernizaciju tehnološke opreme graničnih službi, povećanje nadzora nad transportnim putevima i veće kazne za švercere.
Rekao je to za "Nezavisne novine" nezavisni ekonomski analitičar Faruk Hadžić, koji ističe da je, osim toga, potrebna i kontinuirana edukacija potrošača o posljedicama kupovine ilegalnih proizvoda, koji ne prolaze nikakvu zdravstvenu kontrolu, čime direktno ugrožavaju javno zdravlje i smanjuju budžetske prihode države.
"Trenutna akcizna politika u BiH zaustavila je dalji rast akciza na duhan i duhanske proizvode, što je bio nužan potez kako bi se smanjile negativne posljedice stalnog povećanja akciza koje su prethodnih godina dovele do porasta crnog tržišta. Akcize su inicijalno uvedene s ciljem povećanja budžetskih prihoda i smanjenja konzumacije duhanskih proizvoda, no efekat je bio suprotan: smanjenje legalne potrošnje, a povećanje šverca", ističe Hadžić.
Kako dodaje, iako Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Granična policija (GP) sprovode česte akcije zapljena, švercerske mreže uspijevaju pronaći alternativne puteve distribucije.
"Na regionalnom planu, u cilju suzbijanja sive ekonomije, već postoji saradnja među zemljama regiona, ali je potrebno dodatno intenzivirati razmjenu informacija i zajedničke operacije. Na primjer, decembra 2024. godine u Skoplju je održana regionalna konferencija pod okriljem Američke privredne komore (AmCham), koja je okupila predstavnike iz cijelog regiona kako bi se razmijenila iskustva i predložila inovativna rješenja za suzbijanje ilegalne trgovine", napominje Hadžić.
ODLUKA: On dodaje da se zaustavljanje rasta akciza na duvanske proizvode pokazalo kao ispravna odluka koja je donekle stabilizovala legalno tržište, spriječivši njegov dalji pad. Prethodna praksa stalnog povećanja akciza rezultirala je, dodaje, smanjenjem prodaje u legalnim kanalima, jer su potrošači sve više prelazili na kupovinu jeftinijih ilegalnih proizvoda.
Kako je dodao, nakon što je rast akciza zaustavljen, zabilježen je oporavak legalnog tržišta u određenoj mjeri, iako crno tržište i dalje ostaje ozbiljan problem. On ističe da borba protiv crnog tržišta zahtijeva dugoročni i multidimenzionalni pristup.
"Zadovoljstvo postignutim rezultatima treba da bude umjereno, jer je vidljivo da švercerske mreže i dalje uspijevaju plasirati velike količine proizvoda. Da bi efekti zaustavljanja rasta akciza bili u potpunosti iskorišteni, neophodno je dodatno osnažiti zakonodavne mjere, unaprijediti operativnu saradnju među nadležnim institucijama i povećati svijest javnosti o štetnosti kupovine ilegalnih proizvoda. Jedino kroz kombinaciju ovih aktivnosti možemo očekivati dugoročno smanjenje udjela crnog tržišta u BiH", naveo je Hadžić.
IPSOS: Najnovije informacije o udjelu crnog tržišta u BiH znaćemo uskoro. Naime, svake godine Agencija za ispitivanje javnog mnjenja IPSOS sprovodi istraživanje crnog tržišta duvana i duvanskih proizvoda kako bi se dobila realna slika o ilegalnoj potrošnji u kontekstu navika potrošača te robe, cijeni ilegalnih proizvoda, glavnim mjestima nabavke, ali i stekla kompletna slika o progresu i rezultatima borbe protiv crnog tržišta. Upravo ta borba nije jednodimenzionalna.
Agencije za sprovođenje zakona, UIO BiH, SIPA, GP BiH i ostale policijske agencije, u okviru svog domena i mandata svakodnevno preduzimaju akcije zapljena, ali rade i na širenju svojih kapaciteta.
Takođe, redovno učestvuju u regionalnim događajima koji se odnose na borbu protiv sive ekonomije i ilegalne trgovine duvanom i duvanskim proizvodima. Kakvi su učinci saznaćemo uskoro, jer će biti objavljeno novo IPSOS istraživanje za 2024.
Tada ćemo imati uvid u trenutno stanje crnog tržišta, eventualne pomake i zone na kojima agencije treba da rade u dolazećem periodu.
Do tada, podsjetimo se na zaključke IPSOS istraživanja za 2023. godinu… Naime, IPSOS je od 18. novembra do 22. decembra 2023. godine sproveo istraživanje o konzumiranju cigareta. Na osnovu odgovora ispitanika, stanovnika BiH starijih od 19 godina, ali i fotografija duvanskih proizvoda koje su tada koristili, došli su do saznanja da šverceri duvana i duvanskih proizvoda i dalje dominiraju tržištem.
POTROŠNJA: Ključni nalaz istraživanja pokazuje kako je ilegalna potrošnja duvanskih proizvoda i dalje izuzetno visoka i iznosi 35 odsto.
Zabilježena je i velika indikacija rasta potrošnje ilegalnih cigareta, gdje je njihov volumen u godini dana porastao više od četiri puta. Ilegalne cigarete zabilježene na našem tržištu uglavnom su sa markicom iz Kosova ili potpuno bez poreske markice, što dokazuje da šverceri nalaze načine uprkos aktivnostima SIPA, UIO BiH, GP BiH i ostalih policijskih agencija.
Posebno se ističe podatak da je na tržištu BiH izuzetno velika potrošnja ilegalnog rezanog duvana, za koji se konzumenti najčešće odlučuju. U ukupnoj potrošnji svih duvanskih proizvoda ona ima udio od čak 30,9 odsto.
Pritom, prema posljednjem IPSOS istraživanju prosječna cijena nelegalnih cigareta približava se cijeni legalnih cigareta, a iznosi 4,3 KM.
Kao što je Hadžić naglasio, u decembru 2024. godine Skoplje je bilo domaćin regionalne konferencije u organizaciji Američke privredne komore (AmCham), a s ciljem jačanja i produbljivanja regionalnih veza među institucijama javnog i privatnog sektora kod efikasnog suzbijanja sive ekonomije.
REGIJA: Konferencija je okupila predstavnike iz cijele regije: iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, a obuhvatila je niz različitih aktivnosti, poput panel-diskusija, predavanja te okruglih stolova, gdje se razgovaralo u potrazi za inovativnim rješenjima.
U ime bh. institucija učestvovali su Darko Ćulum, direktor SIPA, Mirko Kuprešaković, direktor GP BiH, te Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO.
Govoreći o konferenciji i značaju saradnje institucija u regionu zaduženih za sprovođenje zakona u kontekstu sprovođenja efikasnog suzbijanja sive ekonomije, Darko Ćulum, direktor SIPA, za "Nezavisne novine" je rekao da je jedan od prioriteta u radu SIPA ova problematika jer budžet BiH svake godine gubi milione zbog nelegalne trgovine i krijumčarenja akcizne robe, neuplaćenih poreza, odnosno obaveza prema budžetu.
"Ključ je u dobroj saradnji svih institucija za sprovođenje zakona u regionu, prije svega mislim na saradnju policijskih, poreskih i pravosudnih organa koji svakako prednjače u efikasnom suzbijanju sive ekonomije", naveo je Ćulum.
ZAPLJENE: Govoreći na istu temu za Klix, Kovačević je naglasio da je zabilježen veliki broj uspješnih akcija te zapljena ogromnih količina duvanskih proizvoda, kako samostalno, tako i u saradnji sa policijskim agencijama (SIPA, GP BiH, entitetski MUP-ovi).
"Na primjer, u toku 2024. godine sprovedena je operativna akcija 'Market' koja je bila veoma uspješna i dala izuzetne rezultate. Tako je u 2024. godini došlo do ozbiljnih povećanja oduzetih količina ilegalnih cigareta i rezanog duhana, kao i njihovih vrijednosti, u odnosu na prethodne godine. Dok je u 2022. godini vrijednost oduzete robe iznosila 1.786.868 KM, u 2024. godini iznosila je 2.365.381 KM, što govori samo za sebe", rekao je Kovačević.
Kako je dodao, aktivnosti na suzbijanju nedozvoljenog prometa duvana i duvanskih prerađevina biće nastavljene i u toku 2025. godine, o čemu je sačinjen operativni plan za sprovođenje akcije "Market 2".
"To ujedno predstavlja jedan od modaliteta usaglašenog i sinhronizovanog postupanja UIO usmjerenog na prevenciju, suzbijanje i sankcionisanje svih vidova pomenutih nezakonitosti učinjenih od strane izvršilaca, pojedinaca i grupa", naglasio je Kovačević.
Dakle, da zaključimo: crno tržište duvana i duvanskih proizvoda u BiH jeste rezultat kombinacije više faktora, ali prvenstveno je do njega dovela nepovoljna akcizna politika. Zaustavljanje rasta akcize na duvanske proizvode u BiH bio je jedini logičan potez kako bi bile sanirane negativne socio-ekonomske posljedice stalnog povećanja, a samim tim bi se zaustavilo kontinuirano urušavanje legalnog tržišta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.