Finansijski zvaničnici iz zemalja članica G7 pokušaće da na sastanku ove nedjelje pokažu jedinstvo u temama koje nisu direktno vezane za carine koje zagovara američki predsjednik Donald Trump (Tramp) – uključujući ekonomsku bezbjednost, podršku Ukrajini i saradnju u razvoju vještačke inteligencije.
Primarni cilj sastanka biće očuvanje kohezije ovog političkog saveza, čak i po cijenu neodređenijih formulacija i diplomatskih kompromisa u zajedničkom saopštenju, tvrde upućeni iz G7 i stručnjaci za ekonomsku diplomatiju, piše Financije.hr.
Američki ministar finansija Scott Bessent pridružiće se kolegama ministrima i guvernerima centralnih banaka iz G7 na sastanku koji će trajati od utorka do četvrtka u kanadskom turističkom gradiću Banff. Očekuje se da će tenzije zbog novih američkih carina dominirati razgovorima.
Četiri članice G7 – Japan, Njemačka, Francuska i Italija – suočene su s potencijalnim udvostručenjem tzv. “recipročnih” američkih carina, koje bi mogle dostići 20% ili više već od početka jula, navodi agencija Hina. Velika Britanija je u pregovorima sa SAD-om uspjela da postigne dogovor kojim se izvozi uz carinu od 10%, dok Kanada i dalje trpi posebne carine od 25% na više vrsta robe.
„Ne očekuje se da će SAD sada objaviti uvođenje povlaštenog režima za zemlje G7 ili njihove saveznike“, izjavio je Charles Lichfield, zamjenik direktora Geogospodarskog centra Atlantskog savjeta u Vašingtonu.
Ministri iz ostalih šest zemalja pokušaće, kako se vjeruje, da suptilno podsjete Bessenta da su oni najbliži američki saveznici – i da će teško moći da ispunjavaju zahtjeve SAD-a za ekonomski pritisak na Kinu, dok se istovremeno i sami suočavaju sa američkim carinskim mjerama.
Američki ministar Bessent redovno upozorava na štetnost kineskog modela državne ekonomije zasnovanog na izvozu, ističući da on stvara prekomjerne proizvodne kapacitete i potapa tržišta subvencionisanom robom, uništavajući konkurenciju.
Očekuje se da će tokom bilateralnih sastanaka neki ministri pokušati da pregovaraju o ublažavanju ili izuzecima iz novih američkih carinskih mjera za svoje zemlje, prenosi Bankar.me.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.