Narodna banka Srbije donijela je rješenje o oduzimanju dozvole iPay-u za izdavanje elektronskog novca i pružanje platnih usluga.
U rješenju, koje je u četvrtak donio Izvršni odbor NBS, navedeno je da se dozvola oduzima za izdavanje elektronskog novca, kojom je obuhvaćeno i pružanje platnih usluga, instituciji elektronskog novca "iPay See d.o.o. Beograd-Čukarica", sa sjedištem u Beogradu.
Rješenje je potpisala guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković, a dozvola koja se oduzima izdata je rješenjem Izvršnog odobra NBS od 13. oktobra 2016. godine.
Kako je Tanjugu rečeno u Narodnoj banci Srbije, ovo društvo od dana donošenja rješenja o oduzimanju dozvole ne može da zaključuje nove pravne poslove koji se odnose na izdavanje elektronskog novca i pružanje platnih usluga iz te dozvole.
Takođe ne može da izdaje elektronski novac ili omogućava plaćanja tim novcem, njegovo prihvatanje ili prenos, na osnovu prethodno zaključenih ugovora o izdavanju ili prihvatanju elektronskog novca, kao ni da prima platne naloge i omogućava iniciranje i prihvatanje platnih transakcija po osnovu platnih kartica, a na osnovu ranije zaključenih ugovora o pružanju platnih usluga.
Ističe se da je NBS shodno svojim ovlašćenjima, nadležna i za davanje i oduzimanje datih dozvola, kao i sprovođenje nadzora nad poslovanjem subjekata nadzora te da je tek kada iscrpi sve mjere za održavanje poslovanja institucija čiji rad nadzire, prinuđena da oduzme dozvolu za rad subjektu nadzora.
U NBS takođe kažu da se shodno zakonskim odredbama podaci prikupljeni u nadzoru nad poslovanjem subjekta nadzora, kao i dokumenti koji sadrže takve podatke određuju i štite kao tajni, te da zbog toga ne mogu da navode razloge za donošenje rješenja o oduzimanju dozvole.
Dodaju da iako je rješenjem od 7. jula pomenutom društvu oduzeta dozvola za izdavanje elektronskog novca i pružanje platnih usluga, NBS je takođe društvu naložila da preduzme mjere zaštite imalaca elektronskog novca i korisnika platnih usluga.
To znači da prije svega omogući onima koji imaju elektronski novac da obave cjelokupni otkup preostalog elektronskog novca, kao i da obavi sve platne naloge primljene prije i na dan donošenja rješenja.
U Narodnoj banci kažu da centralna banka prati kako se realizuje nalog iz donesenog rješenja i da će preduzimati i druge mjere iz svoje nadležnosti do ispunjenja svih obaveza prema korisnicima.