Tržište

Nafta blago pojeftinila u SAD i Evropi

Nafta blago pojeftinila u SAD i Evropi
Nafta blago pojeftinila u SAD i Evropi
Agencije

NJUJORK/LONDON - Terminske cijene nafte na glavnim berzama u SAD i Evropi danas su blago opale, u situaciji kad trgovci iščekuju sastanak čelnika Organizacije zemalja izvoznica sirovog petroleja (OPEK), kasnije ove nedelje, ali i zbog znakova o usporavanju rasta američke privrede, što može uticati na pad tražnje osnovne energetske sirovine.

Barel sirove nafte za julske isporuke koštao je noćas na Merkantilnoj berzi u Njujorku 100,14 dolara, ili svega 18 centi manje nego u petak, na samom kraju prošlonedeljnog poslovanja.

U Londonu je, istovremeno, nafta na terminskom tržištu pojeftinila za 45 centi po barelu, na 115,39 dolara po barelu, prenosi agencija Asošijeted pres.

Američka agencija ukazuje da je pažnja investitora sada najviše usmerena na ministarski sastanak OPEK - a koji će se održati u sredu u Beču.

Analitičari podsjećaju da 12 članica OPEK -a obezbjeđuju oko 40 odsto ukupne globalne proizvodnje nafte, a na sastanku u Beču učesnici tog skupa bi trebalo da se dogovore da li će i za koliko uvećati dnevnu produkciju, sa ciljem da stabilizuju cene dragocene sirovine na nižem nivou od sadašnjeg.

Na tržište nafte trebalo bi da utiče, kako se naglašava u izveštajima iz Njujorka, podatak da je u SAD tokom prošlog meseca otvoreno svega 54 hiljade novih radnih mesta, što je najniže od oktobra minule godine.

U periodu februar - april u SAD je u proseku otvarano 220 hiljada novih radnih mesta mesečno, što znači da je u maju ta brojka bila oko četiri puta manja. To može biti značajan signal da predstoji "ozbiljnije" usporavanje najveće svetske ekonomije, što bi moglo da znači da će se potrošnja i cene nafte smanjiti.

SAD su, inače, ubedljivo najveći potrošač nafte u svetu i dnevno troše više od 20 miliona barela te tekućine, što je dvostruko više u odnsu na Kinu, drugog najvećeg potrošača.

Najčitanije