VARŠAVA - Varšavaska berza je u utorak pokrenula prvu javnu ponudu svojih akcija koje su odmah porasle za 23 odsto i dostigle cijenu od 13,25 evra po akciji.
Vlada premijera Donalda Tuska lansirala je prodaju berze kao dio širih napora privatizacije poslova kojima upravlja država i skupljanja novca za prezaduženu zemlju.
Interesovanje za akcije Varšavske berze bilo je ogromno i među malim, pojedinačnim akcionarima i među institucijama koje su pokazale daleko veći interes da dobiju akcije od kvote koju je država izdvojila.
Ponudu za kupovinu akcije Varšavske berze podnijelo je 323.000 ulagača a zbog velikog interesovanja umjesto maksimalno 100 akcija dobili su po 25.
Ministarstvo državnog trezora osiguralo se da Varšavske berza ne dođe pod kontrolu stranih investitora, pošto u paketu od 36 odsto akcija koje je sebi ostavila, svaka državna akcija vredi pri glasanjima kao dve privatne.
Država od privatizacije Varšavske berze očekuje zaradu od 300 miliona evra.