Film i serije

Bioskopi na udaru krize

Agencije

RIM - Prvom multipleks bioskopu u istoriji Rima, Maestozu, prijeti zatvaranje zbog ekonomske krize koja pogađa cijeli italijanski kinematografski sektor.

Otvoren 1956, betonski bioskop mogao bi da bude prodat, čime bi ga snašla sudbina tridesetak sala u Rimu koje su poslednjih 20 godina pretvorene u butike, kockarnice, stanove ili su potpuno napuštene.

U znak protesta zbog takve situacije, nekoliko zaposlenih u bioskopu već nekoliko dana boravi u multipleksu, na kojem se nalazi ogroman transparent sa natpisom "Okupiran bioskop".

Situacija u Rimu, u kojem je 1970-ih godina bilo 120, a danas ima 58 bioskopskih sala, samo je vrh ledenog brijega.

Trend nestanka bioskopskih sala pogađa cijelu zemlju - od 1. maja do 19. avgusta ove godine, italijanski bioskopi izgubili su 33,6 odsto gledalaca, bilo ih je 13.495 u odnosu na 20.323 u istom periodu 2011.

U istom periodu, zarada je sa 137 miliona pala na 87 miliona evra.

U poslednjih 10 godina u Italiji je zatvorena 761 bioskopska sala, od čega 60 samo ove godine.

Drugi problem je tendencija publike da se okreće velikim multipleksima, koje smatra udobnijima i modernijima, na štetu malih bioskopa sa znatno dužom tradicijom.

Najčitanije