Film i serije

"Izgubljeno dugme" - priča o bendu koji je pokorio ex-YU

"Izgubljeno dugme" - priča o bendu koji je pokorio ex-YU
"Izgubljeno dugme" - priča o bendu koji je pokorio ex-YU
Mirsada Demirović-Lingo, Foto: N. Uglješa

SARAJEVO - "Izgubljeno dugme", dokumetarac trojice autora Marija Vukadina, Roberta Bubala i Renata Tonkovića, prikazan u nedjelju u okviru 21. Sarajevo film festivala, govori o Goranu - Ipetu Ivandiću, bubnjaru "Bijelog dugmeta" koji je izvršio samoubistvo.

Film ide duboko u prošlost, kada je Ipe kao klinac upao u bend koji je pokorio zemlju s više od 20 miliona stanovnika.

O filmu i razlozima za njegov nastanak razgovarali smo s autorima Renatom Tonkovićem i Mariom Vukadinom. Jedan od autora Mario Vukadin kaže da je ideja nastala kroz druženje u Beču.

"Renato Tonković i Robert Bubalo su se jedne prilike našli i razgovarali te došli s idejom da idemo raditi film. Tako je lagano krenulo snimanje i istraživanje, prvo s Gordanom Ivandić, sestrom Ipeta Ivandića, a onda naravno od osobe do osobe, pretraživanje podataka, priče o Ipi Ivandiću. Ovo je istraživački dokumentarac, čije snimanje je trajalo četiri godine, odnosno dvije godine je trajalo snimanje, ali dvije godine smo morali čekati zbog određenih problema koje smo imali s Ipetovom suprugom", kazao je Vukadin.

On ističe da je u filmu i posljednji intervju s pokojnim kritičarom Darkom Glavanom, sedam dana poslije toga je nažalost poginuo u Varaždinu.

"Imamo i razgovor s Aleksandrom Tomaševićem, sarajevskim novinarom, koji takođe nije više s nama, i Ivanom Vrhuncem Čapajem, tako da, nažalost, imamo trojicu umrlih koji su nastupali u ovom filmu, a nisu doživjeli da pogledaju ostvarenje", objašnjava Vukadin.

On ističe da Ipeta dokumentarac prati od njegovih prvih muzičkih koraka, pa do tragičnog završetka, smrti koja je tek kontroverzna.

"Službeni podatak je samoubistvo. Međutim, kroz film se može vidjeti da kolege, prijatelji sumnjaju u to, pa čak imamo i tu jednu, treću opciju da je mjesečario, pa je moguće da je to tragično završilo. Tri su opcije, nažalost ne može se definitivno donijeti zaključak šta se tu dogodilo, ali službeno to je samoubistvo", kaže Vukadin.

Dodaje da kino-distribucija u Hrvatskoj počinje u septembru, a da su za Srbiju i BiH još u pregovorima.

Renato Tonković, takođe autor, ističe da je bilo onih koji nisu željeli pred kameru, ali da su snimili skoro sve članove "Bijelog dugmeta".

"Bilo je tu prijatelja, muzičkih kolega, producenata", objašnjava Tonković.

Radnja filma, između ostalog, govori o tome kako je Ipetova slava prekinuta na vrhuncu karijere kad mu je policija u bubnjevima pronašla hašiš i strpala ga dvije i po godine u zatvor. Ta kazna uništila je Ipeta i emotivno i psihički, pa je on poslije zatvora upadao iz jedne krize u drugu, da bi njegovu dramu okončala misteriozna smrt u Beogradu 12. januara 1994. godine.

Ovo je film u kojem publika ima priliku vidjeti neke od najnezaboravnijih trenutaka benda "Bijelo dugme" i rok scene bivše SFRJ.

Kroz razgovore s nizom zanimljivih svjedoka autori otkrivaju i jednu širu priču o "Bijelom dugmetu", rock'n'rollu i nekadašnjoj zemlji.

 

Najčitanije