Film i serije

Koks: Svi smo postali žrtve dolara

Koks: Svi smo postali žrtve dolara
Foto: Facebook | Koks: Svi smo postali žrtve dolara

Škotski glumac Brajan Koks, gost Festivala evropskog filma Palić, čiju karijeru su obilježile uloge značajnih istorijskih ličnosti i Šekspirova djela, primjetio je da danas u svijetu nedostaje političko vođstvo i hrabrost.

Koks je na konferenciji za novinare istakao da je Šekspir pisac za sva vremena, čija djela su i danas aktuelna, i pomenuo HBO seriju “Naslednici” o čovjeku koji vodi carstvo medija i predaje ga, da bi ga kasnije povratio, u čemu vidi elemente Šekspirovog komada “Kralj Lir”.

“Mislim da jedan od velikih problema danas jeste nedostatak političkog vođstva i hrabrosti. Lir ima jednu rečenicu ‘Premalo sam mario za to’ i to je ono što odgovara trenutnoj klimi koja vlada u svijetu”, ocijenio je Koks.

Poznati glumac igrao je i u filmu “Koriolan” Rejfa Fajnsa i Čerčila u istoimenom ostvarenju Džonatana Teplickog, a na pitanje kakvi su nam lideri danas potrebni, kaže nekorumpirani i sa vizijom, što takođe danas fali svijetu.

“Rusiju i Ameriku vode ljudi koji su sami sebi primarna briga i koji brinu samo o svojim finansijama. Ideja da Putin predstavlja socijalniu demokratiju potpuno je besmisleno, jer je on suviše daleko od toga. A lider takozvanog slobodnog svijeta, Amerike, beba Tramp, koga ja zovem fetus Tramp, jer mislim da se još nije razvio u bebu, on bi trebalo da bude vođa egalitarnog svijeta koji više ne postoji, iako je u osnovi američkog ustava”, ocijenio je Koks.

On kaže da nije sve samo Trampova krivica i da možemo da krivimo i Obamu i druge predsjednike koji su stvorili uslove da do današnje situacije dođe.

Koks je podsjetio da je Čerčil bio veoma kompleksna ličnost, da je patio od manikalne depresije, bio alkoholičar, ali je bio čovjek sa vizijom, snažnih principa i usamljeni glas protiv Hitlera.

“Čerčil je bio predstavnik mog rodnog grada Dendija u parlamentu i kada su ga doveli na gradski trg, bio je u fotelji zbog bolesti. Četvorica su ga nosila, a moj ujak ih je pitao koliko im je platio. Rekli su funtu. Moj ujak je rekao: Daću vam dvije ako ga ispustite. Na kraju je moj ujak priznao da ne bismo dobili rat da nije bilo Čerčila”, ispričao je Koks.

Kaže da se u Britaniji i dalje snimaju nezavisni filmovi o malim ljudima, ali da je teško održati takve filmove i sačuvati kulturu koju ugrožava elitizacija društva.

“Svi smo postali žrtve dolara, a izgleda da ćemo postati i žrtve rublje”, dodao je Koks, skrenuvši pažnju na dominaciju holivudskih blokbastera u sinepleksima.

Poznati glumac se osvrnuo i na svoju saradnju sa rediteljima poput Kena Louča, Mela Gibsona, Spajka Lija, Majkla Mena, naglasivši da najviše voli da radi sa rediteljima koji razumiju tekst, koji su bili pisci pa postali režiseri, ili sa glumcima koji su se poduhvatili režije i koji razumiju naraciju, likove i kako da izgrade emocionalni naboj tokom filma.

Takođe primjećuje da mladi glumci danas žele brzo da postanu zvijezde, ne shvatajući suštinu svoje profesije i značaja obrazovanja.

“Ja sam obrazovan kao pozorišni glumac, lekcije koje sam stekao još u svom rodnom gradu, u pozorištu, znače mi i danas. Alen Rikmen, Helen Miren, Rejf Fajns su odlični glumci upravo zbog škole koju su prošli”, istakao je Koks.

Koksu je sinoć uručena nagrada “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, a večeras će razgovarati sa publikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije