Kanadski reditelj Dejvid Kronenberg ne žali što je odbio producente "Flešdensa" Džerija Brukhajmera i Dona Simpsona.
Ikona kanadskog filma, majstor horora, reditelj i pisac Dejvid Kronenberg osjeća poseban ponos zbog jednog projekta koji je odbio.
Riječ je o kultnom filmu "Flešdens", otkrio je Kronenberg, a prenio Variety.
"Možda ćete biti začuđeni da su producenti Don Simpson i Džeri Brukhajmer bili potpuno uvjereni da sam ja bio pravi režiser", rekao je Kroneberg na nedavno otvorenom Filmskom festivalu u Marakešu.
David Cronenberg Doesn't Regret Turning Down 'Flashdance' Producers Jerry Bruckheimer and Don Simpson: 'I Told Them, I Will Destroy Your Movie If I Direct It' https://t.co/3fQh1IvBgT
— Variety (@Variety) December 1, 2024
"Stvarno, ne znam zašto su mislili da to treba da uradim, i na kraju sam morao da kažem ne. Rekao sam im: 'Uništiću vaš film ako ga režiram!'".
Dok su nagrade za " Flešdens" na kraju otišle u ruke Adrijana Lajna, što je rezultiralo trećim filmom sa najvećom zaradom iz 1983. godine, Kronenberg je režirao "Mrtva zona" i "Videodrom". Čineći to, učvrstio je novi žanr koji je proučavao tjelesne strahote uz cerebralnu jezu, dok je filmskom leksikonu dao potpuno novi pridjev: kronenbergovski.
"Sebe sam nazvao Baron krvi", dodao je Kronenberg.
"Ali, bar nisam rekao da sam kralj, bio sam veoma skroman".
Kakva god da je bila plemićka titula, Kronenberg je nosio nadimak sa istom ironijom koja prožima toliki dio njegovog rada - koristeći žanr kao neku vrstu trojanskog konja da svoju jedinstvenu viziju pokrene.
"Ideja žanra je bila način prodaje filma. Bilo je to pitanje marketinga prije svega, jer ako snimite umjetnički film kao što je 'Crash' ili 'Dead Ringers', može biti veoma teško shvatiti ko bi mogao biti publika. Na neki način ste zaštićeni žanrom", rekao je, ukazujući na svoj naslov "Muva" iz 1986. godine, film koji je opisao kao "troje ljudi u sobi sa babunom".
"To je zaista priča o prelijepom i veoma visokom paru koji se sretne i zaljubi, a onda dobije užasnu bolest i polako umire", nastavio je Kronenberg, prenosi B92.
"Samo na taj način, ali kada to postane naučno-fantastični film, horor film u kojem postoji telepod koji prenosi ljude kroz vazduh, to odjednom postaje podnošljivo. To je još uvijek romansa i još uvijek tragična priča, ali ne tako srceparajuća na neki način".
Filmski stvaralac je osjećao skoro isto u vezi sa sopstvenim slomljenim srcem, ohrabrujući gledaoce da umanje značaj autobiografskih elemenata njegovog najnovijeg filma "Pokrovi".
"Napravio sam film možda pet ili šest godina nakon smrti supruge, djelimično kao odgovor na njenu smrt i zbog sopstvene tuge", rekao je on.
"Ali, zaista, činjenica da je zasnovan na nekim istinitim stvarima u mom životu ne čini ga automatski dobrim filmom, čak ni strastvenim, pa čak ni zanimljivim filmom. Ne bi trebalo da znate biografiju reditelja".
"To je zaista smiješan film. Možda nije komedija, ali ne vidim kako možete da živite bez smisla za humor. Mislim, mora biti humora - ne znam kako bi prošao kroz život bez njega".
Inače, Kronenberg ima 81 godinu i začetnik je žanra tjelesnog horora, koji istražuje ljudske strahove od tjelesnih transformacija i infekcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.