Film i serije

Potresnim svjedočenjima završena Revija dokumentarnog filma u Bratuncu

Potresnim svjedočenjima završena Revija dokumentarnog filma u Bratuncu
Foto: Srna | Potresnim svjedočenjima završena Revija dokumentarnog filma u Bratuncu
T.R.

BRATUNAC – Prikazivanjem dokumentarnog filma „Djeca Bradine“ završena je Revija dokumentarnog filma u Bratuncu, koja je tokom pet večeri okupila publiku i predstavila šest filmova tematski vezanih za region i ljude koji u njemu žive.

Film „Djeca Bradine“ autora Stevana Salatića bavi se stradanjem Srba u Bradini i zločinima nad srpskim stanovništvom u Bradini i okolnim selima u opštini Konjic u maju 1992. godine.

U dokumentarcu svjedoče preživjeli, koji su u vrijeme ratnih dešavanja bili djeca, a koji danas govore o zatočeništvu, mučenju i gubitku članova svojih porodica. Svjedoci ističu da su brojna stradanja i teške traume ostale trajno urezane u njihova sjećanja.

Svjedočenja preživjelih i poruka mlađima

Preživjeli koji danas žive u različitim krajevima Republike Srpske i Srbije poručuju da je važno govoriti o tim događajima, kako bi mlađe generacije znale kroz kakva su stradanja prošli njihovi najbliži.

Naglašavaju da se o tim temama mora otvoreno govoriti kako bi se očuvalo sjećanje na žrtve i istorijske okolnosti rata.

Pet večeri, šest filmova i dobra posjećenost

U okviru revije prikazano je šest dokumentarnih filmova, a organizatori ističu da je zabilježena dobra posjećenost i interesovanje publike.

Organizator revije bio je Dom kulture u Bratuncu, u čijoj su bioskopskoj sali filmovi i prikazivani.

Projekt-menadžer ove ustanove Radovan Petković rekao je za Srnu da je cilj revije bio prikaz tematskih dokumentarnih filmova koji su vezani za Bratunac ili ljude i porodice koje žive u ovom mjestu, uključujući i porodice iz Bradine koje su se nakon Dejtonskog sporazuma doselile u ovaj kraj i nastavile živo.

Najčitanije