SARAJEVO - U okviru programa "Posvećeno", ovogodišnji Sarajevo film festival, koji će trajati od 6. do 14. jula, ugostiće američkog režisera Toda Solondza.
Ovaj izuzetni režiser predstaviće publici izbor iz svog impresivnog opusa filmova koji su ga svrstali među najznačajnije režisere i scenariste današnjice. U okviru programa, Solondz će se sresti s publikom tokom Q&A sesija nakon projekcija.
Solondz je stekao ugled među kritičarima ispitujući "tamnu stranu srednje klase američkog predgrađa", što je odraz sredine iz koje je potekao u Nju Džerziju. Godine 1996. osvojio je Veliku nagradu žirija na Sandens film festivalu za "Welcome to the dollhouse", na kojem potpisuje produkciju, scenarij i režiju.
Godine 1998. režira i potpisuje scenario filma "Happiness" koji je osvojio Međunarodnu nagradu filmskih kritičara u Kanu. Njegov sljedeći film "Storytelling", premijerno je prikazan u Kanu 2001, a "New York Times" ga je svrstao na listu deset najboljih filmova godine.
Njegov film "Life during wartime" osvojio je nagradu za najbolji scenario u Veneciji 2009, te mnoge druge nagrade.