BANJALUKA - Koncert pod nazivom "Četiri godišnja doba - Vivaldi: Muzika u riječi i slici", biće održan 6. aprila, s početkom u 20 časova na Velikoj sceni Narodnog pozorišta Republike Srpske (NP RS).
Kako je navedeno u saopštenju nacionalnog teatara Srpske, na koncertu će nastupiti Gudački orkestar NP RS, uz solistkinju na violini Jovanu Raljić (Beč), pod dirigentskim vođstvom Dušana Vere Uroševića.
Na programu je jedno od najpoznatijih djela barokne muzike - "Četiri godišnja doba" Antonija Vivaldija.
"Vivaldi je jedan od pionira u uvođenju deskriptivne i programske muzike u instrumentalne kompozicije. U svojim koncertima uspijevao je da muzikom dočara slike prirode, atmosferu i raspoloženja opisane u pratećim sonetima. Upravo ta sposobnost da muzikom oslika prizore omogućava slušaocu da se uz čitanje stihova, lakše uživi u emocije i situacije koje muzika prenosi", navode iz NP RS.
Riječi soneta i Vivaldijeva muzika, pojašnjeno je u nastavku, prepliću se u snažno sinestezijsko iskustvo u kojem poezija oživljava kroz tonove, a na taj način svaki koncert postaje zasebna priča koja oslikava karakter prirode - od živosti i buđenja proljeća do tihe i melanholične atmosfere zime.
"Koncert nosi podnaslov 'Muzika u riječi i slici' i predstavlja multimedijalni muzički događaj koji, kroz izgovorenu riječ i video projekcije omogućava publici dublju povezanost sa muzikom i njenim programskim sadržajem", pišu iz NP RS.
U realizaciji učestvuju rediteljka Dajana Josipović, autor teksta Ivana Lovrić, glumac Bojan Kolopić, autor video-projekcija je Petar Bilbija, a producent Simfonijskog orkestra NP RS je Katarina Lazić.
"Publika će imati priliku da doživi jedno od najpoznatijih djela klasične muzike na poseban, savremen i umjetnički sveobuhvatan način", zaključuju iz NP RS.