Legendarni kalifornijski bend "Beach Boys" ponovo će se okupiti sljedeće godine kako bi proslavio pet decenija od objavljivanja svog prvog izdanja. Članovi benda su tim povodom najavili i novi album, kao i svjetsku turneju u okviru koje će održati 50 koncerata.
Bend, koji se šezdesetih godina prošlog vijeka proslavio serijom hitova kao što su "Good Vibrations" i "Surfin' USA", već je u studiju i snima pjesme za novi album.
Oni će u februaru nastupiti na svečanosti dodjele "Grammy" nagrada u Los Anđelesu, a turneju će započeti 27. aprila koncertom u Nju Orleansu. To će biti prvi nastup na kome će originalni članovi svirati zajedno još od 1985. godine.
"Ova godišnjica je za mene nešto posebno, jer mi je bend nedostajao i biće uzbudljivo snimiti novi album i ponovo biti na sceni sa njima", rekao je osnivač grupe Brajan Vilson.
Novi album će biti objavljen 2012, uz boks set koji će sadržavati pjesme koje su "Beach Boys" snimili tokom karijere.
Grupu su osnovali 1961. braća Brajan, Karl i Denis Vilson zajedno sa rođakom Majkom Lavom i prijateljem Alom Džardinom.
Kasnije su im se pridružili Brus Džonston i Dejvid Marks, koji će takođe biti dio novog okupljanja.
Njihov album "Pet Sounds" iz 1966. smatra se jednim od najuticajnijih rok albuma svih vremena, a među njihovim poznatim hitovima su i "Wouldn't it be Nice?", "Barbara Ann", "California Girls" and "God Only Knows".
U kasnim sedamdesetim godinama prošlog vijeka Denis je počeo patiti od droge i alkohola. Grupa je bila prisiljena izviniti se javnosti nakon katastrofalnog koncerta u Sidneju 1979, gdje je većina članova bila pijana. Mnoge promjene su se dogodile, a vrhunac su bile bolesti Brajana, smrt Denisa 1983. i Karla 1998. i pravne borbe s ostatkom grupe.
Snimili su mnoge top 40 hitove, albume best selere i četiri američka broj jedan singla, a primljeni su i u "Kuću slavnih" 1988. godine. Nakon tragične Denisove smrti "Beach Boys" su nastavili dalje i uspjeli su napraviti hit pod imenom "Kokomo", koji je postao najbolji best seler.