Koncert muzičkog ansambla "Zerdelija", koji izvodi tradicionalnu muziku svih naroda Balkana, biće održan u Kući Milanovića u Banjaluci 22. februara, sa početkom u 19 časova.
Ovaj muzički sastav sa mostarskom adresom čine tri mlade osobe koje je spojila zajednička ljubav prema tradicionalnoj muzici, a oni su Tijana Bašić - vokal, Marija Raspudić - gitara, prateći vokali, i Tarik Guzin – udaraljke, aranžmani.
"U neorenesansnom ambijentu kuće ugledne banjalučke porodice Milanović, koja je izgrađena davne 1893. godine, a obnovljena i otvorena 2024. godine, proputovaćemo kroz muzičke tradicije Balkana. Ovaj novootvoreni kulturni centar, nakon Banskog dvora, postaje jedno od najznačajnijih kulturnih središta za afirmaciju mladih umjetnika te nam je stoga čast prezentirati svoj rad u sklopu koncertnog programa u centru", najavili su članovi ansambla.
Tijana Bašić je samouka pjevačica sa diplomom prosvjetnog radnika, koja se rodila i odrasla u Banjaluci, a karijeru pronašla u sunčanom Mostaru, upravo sa grupom "Zerdelija".
Više o predstojećem koncertu u Banjaluci, tradicionalnoj pjesmi i planovima "Zerdelije" Tijana Bašić je govorila u intervjuu za "Nezavisne".
NN: Kakvo veče očekuje Banjalučane na Vašem koncertu u Kući Milanovića, kakav repertoar pripremate?
BAŠIĆ: Na koncertu grupe "Zerdelija" u Kući Milanovića vas očekuje mnoštvo obrada tradicionalnih pjesama svih naroda koji naseljavaju ovo kulturno bogato područje. Prosto, trudimo se da na originalan način prenesemo bezvremensku ljepotu muzike sa Balkana i muzike svojih slovenskih predaka. Pjesme koje sviramo na najbolji mogući način odražavaju duh vremena i običaje iz prošlosti, u novom, modernom ruhu. Svakako, nadamo se da je ispred nas jedno lijepo veče, satkano od emocija i nota.
NN: Kakav je osjećaj na emotivnom planu nastupiti u rodnom gradu pred, uslovno rečeno, svojim ljudima?
BAŠIĆ: Iskreno, već sam nastupala i pjevala u rodnom gradu u više navrata, ali do sada nisam imala priliku da se cjelovečernjim koncertom predstavim svojim sugrađanima. Osjećam u isto vrijeme i tremu i odgovornost i zaista vidim da nije lako nastupati na domaćem terenu. Potrudiću se da kroz pjesmu ispjevam svoje emocije i podijelim to sa publikom koja dođe.
NN: Svirate tradicionalnu muziku sa Balkana i šireg slovenskog govornog područja. Koliko je izazovno publici predstaviti melodije koje ona već zna i donekle očekuje "kako treba da zvuče"?
BAŠIĆ: Prije svega, izazovno je i nama samima obući te pjesme u nove aranžmane i udahnuti im nešto novo i drugačije, koliko je to moguće. U suštini, najljepši dio svega jeste upravo sam taj proces nastajanja novih aranžmana na probama i ta čarolija koja se upravo tad odvija.
Veoma je važno sačuvati te pjesme od zaborava i dočarati ih i nekim novim naraštajima.
Ja se vrlo često osjećam dok pjevam neku pjesmu, kao da je svaki put doživljavam, pričam i osjećam iznova i mislim da je u tome ljepota.
NN: Šta, po Vašem mišljenju, čini kvalitetnu obradu neke poznate, tradicionalne pjesme?
BAŠIĆ: Ono što mene "kupuje" u bilo kojoj vrsti muzike i nečijoj interpretaciji jeste, na prvom mjestu - emocija. Stvari ili osjećaš ili ne osjećaš, ili umiješ ili ne umiješ da nekome preneseš i dočaraš pjesmu i tu atmosferu koju ona nosi, a naročito se to osjeti kad je u pitanju tradicionalna muzika, tu nekome daš dušu i sebe samog kroz pjesmu.
NN: Kako vršite selekciju pjesama koje ćete obraditi, gdje ih pronalazite?
BAŠIĆ: Selekcija pjesama nam je dolazila potpuno spontano i prirodno. Neke od njih mi privatno volimo, te smo željeli da ih otpjevamo i odsviramo, dok su druge dolazile potpuno nenadano, niotkuda i bivale divne i postale dio nas.
NN: Iako ste formalno obrazovani za predškolsko obrazovanje, bavite se muzikom. Šta Vas je podstaklo da krenete u ovom pravcu?
BAŠIĆ: Muzikom sam se počela baviti, ako se to tako može reći, najprije kroz crkveno pojanje i crkvenu muziku. Zatim se na to nadovezala etno muzika, sevdah - i tako je sve počelo, prije nekih petnaestak godina. Mislim da je muzika, pored vjere, jedna od rijetkih stvari u kojoj držim kontinuitet i koja ide sa mnom pod ruku, šta god da se dešava. Voljela bih da se u budućnosti više posvetim kantautorskom radu i istraživanju nekih zaboravljenih pjesama.
NN: Rodom ste iz Banjaluke, ali ste odlučili da se preselite u Mostar, gdje je "Zerdelija" i nastala. Šta Vas je privuklo ovom gradu, po čemu se razlikuje od Banjaluke?
BAŠIĆ: Sa Mostarom je to bila ljubav na prvi pogled. Posjetila sam ga prvi put u maju prije pet godina, a već u avgustu iste godine se preselila i otisnula se ka novim životnim avanturama i izazovima. Zaista, Mostar mi je uzvratio svu tu ljubav i nagradio me brojnim prijateljstvima, poznanstvima, muzičkim saradnjama i na koncu nečim najljepšim, a to je moja "Zerdelija". Što se tiče samog grada, to je potpuno drugi tip grada i drugi duh u odnosu na Banjaluku. U Mostaru sam pronašla svoje izgubljene dijelove duše.
NN: Da li Vam je u planu da snimite nešto autorsko, kakva budućnost čeka "Zerdeliju"?
BAŠIĆ: Bilo bi divno da se u budućnosti dogodi i naš album i što više koncerata i gostovanja, a samim tim da se predstavimo i autorskim pjesmama, jer je muzika ono što najviše volimo. Nema ljepšeg osjećaja od onog nakon dobro odsviranog koncerta. Tako da očekujem od nas mnogo novih pjesama za vječnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.